2018’in En İyi Seyahat Fotoğrafları

142 ülkedeki fotoğrafçılardan 20.000’in üzerinde fotoğraf ile katıldıkları Yılın Seyahat Fotoğrafçısı (TPOTY) Ödülleri 2018’in kazananlarını açıkladı. Seçici kurulda bulunan fotoğrafçılar tarafından seçilen fotoğraflar, amatörler ve profesyoneller fotoğrafçılar adına dünyamızı şekillendiren yüzleri, yerleri ve kültürleri sergilemek için büyük bir fırsat olarak görüldü.

İtalyan fotoğrafçı Stefano Pensotti, sekiz fotoğraftan oluşan çarpıcı portföyüyle Yılın Seyahat Fotoğrafçısı seçildi. Birkaç farklı kıtadaki çalışmalarını sunan fotoğrafçı, fotoğraflarında çevreleriyle meşgul olan sıradan vatandaşları gösteriyor. Portföyü, ister Etiyopya’da ister Hindistan’da yaşasak da, tarihin bizi ne kadar çevrelediğini hatırlatıyor.

Pensotti, 2003 yılında TPOTY’nin başlamasından bu yana genel ödülü eve götüren ilk İtalyan oldu. Ödüller ayrıca genç yeteneklere yer vererek 18 yaşın altındaki fotoğrafçılar için üç kategori açıtı. Isabella Smith, 14 yaşında Fas’ta çektiği fotoğraf portföyü ile Yılın Genç Seyahat Fotoğrafçısı ödülünü kazandı.

Toplamda, portföyleri ödüllendiren çok çeşitli kategorilerde ve tek tek görsellerde 150’den fazla görüntü tanındı. Kazanan fotoğraflar 2019 baharında Londra’da ve uluslararası TPOTY sergilerinde sergilendi.

 

Bagan, Myanmar. Stefano Pensotti, İtalya. 2018 Yılın Seyahat Fotoğrafçısı. “Bagan ovasındaki küçük tapınaklardan birinde dua vakti.” (Fotoğraf: Stefano Pensotti / www.tpoty.com)

Omo Vadisi, Etiyopya Güney Etiyopya, Arbore köyü. Matjaz Krivic, Slovenya. Seyahat Portföyü. “Onno, Arbore kabilesinden bir genç kız.” (Fotoğraf: Matjaz Krivic / www.tpoty.com)

Chefchaouen, Fas. Isabella Smith (14 yaşında), ABD. 2018 Yılın Genç Seyahat Fotoğrafçısı. “Bir anda dikkatimi çekti! Bu çocuğun portakalları top olarak kullandığını düşündüm, benim ülkemde pahalı oyuncaklarla oynayan çocukların tam tersi. ” (Fotoğraf: Isabella Smith / www.tpoty.com)

Kibish, Etiyopya. Danny Yen Sin Wong, Malezya. İnsanlarda Katagorisi, Kültürlerde Katagorisi Kazananı, En İyi Tek Görüntü. Suri kadınlarının taktığı bakır bileziklerin arasında bir erkek çocuk duruyor. ” (Fotoğraf: Danny Yen Sin Wong / www.tpoty.com)

Nijer Nehri, Mali, Batı Afrika. Philip Lee Harvey – İngiltere. Bir Seyahat Portföyünde Kazananı, En İyi Görüntüler. “Kum dalgıçları, inşaat endüstrisi için kum toplamak üzere Nijer nehrinin dibine kadar serbest dalış yapan yerel insanlar. Birçoğunun geri dönmediği son derece tehlikeli bir iş. ” (Fotoğraf: Philip Lee Harvey / www.tpoty.com)

Dar es Salaam, Tanzanya. Marinka Masséus, Hollanda. Yüzler, İnsanlar, Kültürler Kategorisi. Albinizm, Sahra altı Afrika’da dünyanın diğer bölgelerine göre daha yaygındır. Albinoyu anlatmak için insanların eğitime ihtiyaçları var, özellikle kırsal alanlarda yüzyıllardır süren hurafeleri yıkmak için. ” (Fotoğraf: Marinka Masséus / www.tpoty.com)

Bemaraha NP, Madagaskar. Marsel van Oosten, Hollanda. Özel Mansiyon, Seyahat. “Grand Tsingy’ler ender görülen bir jeolojik olaydır. Sabahın erken saatlerinde bu tırmanıcıyı fotoğraflayabilmek için geceden tırmandım. ” (Fotoğraf: Marsel van Oosten / www.tpoty.com)

Fuego yanardağı, Antigua şehri, Guatemala yakınlarında. Florent Mamelle, Fransa. Bir Doğal Dünya Portföyünde Kazanan. “Fuego yanardağının bu resmi Acatenango yanardağının zirvesinden alındı. 4000 m’de gökyüzü son derece açıktı ve Samanyolu sol üst köşedeydi. ” (Fotoğraf: Florent Mamelle / www.tpoty.com)

Shaanxi, Çin. Marsel van Oosten, Hollanda. Övgüye Değer Ödülü, Natural World. “Nesli tükenmekte Qinling altın burunlu maymunu IUCN tarafından Tehlike Altında olarak listelendi, çünkü yalnızca 3.800 adet var. Çoğu insan bu yaratıkları hiç görmedi. ” (Fotoğraf: Marsel van Oosten / www.tpoty.com)

Kaikoura, Yeni Zelanda. Scott Portelli, Avustralya. Övgüye Değer Ödülü, Tranquility. “Gölgeli Yunuslar yiyecek bulmak için Kaikoura’nın derin kanyonlarında çok sayıda yunusla birlikte seyahat ediyor.” (Fotoğraf: Scott Portelli / www.tpoty.com)

Kapalana, Hawaii, ABD. Stephen King, Hong Kong. Sıcak / Soğuk Tek Resim Kategorisi. “Kilauea Volkanı’ndan gelen lav okyanusa akıyor.” (Fotoğraf: Stephen King / www.tpoty.com)

Gannan, Çin. O Jian, Çin. Kazanan, Sıcak / Soğuk Tek Resim Kategorisi. “Hac yolunda yürüyen yerel halk dindar ve saftı olur.” (Fotoğraf: He Jian / www.tpoty.com)

Svalbard, Norveç. Roie Galitz, İsrail. Özel Mansiyon, Doğal Hayat “Bir anne Kutup ayısı ve iki yavru yavrusu, deniz buzu önceki yıllara göre daha hızlı erirken kuzeye göç ediyor.” (Fotoğraf: Roie Galitz / www.tpoty.com)

Mantadia Milli Parkı, Madagaskar. Ignacio Palacios, İspanya / Avustralya. Övgüye Değer Kategorisi, Doğal Hayat. Bukalemun renkleri. (Fotoğraf: Ignacio Palacios / www.tpoty.com)

Brazzaville, Kongo Cumhuriyeti. Tariq Zaidi, İngiltere. Övgüye Değer Kategorisi, Yüzler, İnsanlar, Kültürler Portföyü. 45 yaşındaki Elie Brazzaville sokaklarını kasıp kavuruyor. 35 yıldır neşeli ve temiz ve özenli kıyafetleri hem kendisine hem de topluma neşe getiriyor. ” (Fotoğraf: Tariq Zaidi / www.tpoty.com)

Gazipur, Bangladeş. Mauro di Bettio, İtalya. Övgüye Değer, Seyahat Portföyü. “Taj ve Akash, anneleriyle birlikte her gün istasyondan diğerine seyahat ediyor ve geçinmeye çalışıyor.” (Fotoğraf: Mauro di Bettio / www.tpoty.com)

Sutiya Khali, Sadar, Bangladeş. Fardin Oyan (Yaş 16), Bangladeş. Kazanan, Genç TPOTY 15-18. Nehirde yıkanmaya gelen bu çocuklar çok arkadaş canlısıydı. Biri nehirde yıkanmaya gitti, diğeri de arkadaşına koştu; o anda fotoğrafı çektim. ” (Fotoğraf: Fardin Oyan / www.tpoty.com)

Civitanova, İtalya. Josien van Geffen, Hollanda. Takdir Edilen, Akıllı Kısa Tek Resim Kategorisi. “Bu fotoğraf fırtınalı bir günde, bir babanın rüzgârın ne kadar sert estiğini görmek için oğluna havlu fırlattığı zaman çekildi.” (Fotoğraf: Josien van Geffen / www.tpoty.com)

Kaynak:

 

2018’in En İyi Seyahat Fotoğrafları, Fotoğrafçılar Kulübü farkıyla, bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ediniz.