Merhaba

Dijital kamera sahipleri için asırlık soru, “crop sensör” vs “full frame” ,hangisi alınmalı. Fiyatlandırma, aydınlatma, görüş alanı ve hangi lenslerin en iyi sonucu vereceği dahil olmak üzere ikisi arasında birçok fark vardır. Bu yazımızda bu kadim soruya açıklık getirmek istiyoruz.

Sensörler 
Sensörler, filmli kameralar baz alınarak dijital kameralar için geliştirildi. Dijital bir görüntü yaratmak için kamera merceğinizden giren ışığı kullanırlar. Esasen, gelişmiş devre sistemleri için bir temel olarak silikon gofretlerden yapılmıştır. İlginç bir şekilde, süreç bir karanlık odada film banyosu için kullanılanlarla çok benzerdir.  Sensör, piksel olarak bilinen milyonlarca küçük delikten oluşur. Her piksel, sensörün belirli bir parçasına kaç tane fotonun(ışık) ulaştığını okuyan ışığa duyarlı bir öğe içerir. Daha fazla piksel, fotoğraflarınızda daha fazla ayrıntı sağlar, ancak daha önemli olan sensör boyutlarıdır. Aşağıda sensör boyutunun ne anlama geldiğini daha fazla açıklayalım.

Full Frame Sensör nedir?
Film kameraları orijinal olarak 35 mm film makarasında çekilmiştir. DSLR piyasaya çıktığında, fotoğraf makinesi üreticileri, fotoğrafçıların değerli lenslerini yeni dijital fotoğraf makinelerinde kullanmaya devam edebilmeleri için 35 mm’lik bir sensör üretmeye karar verdi. Temel olarak, bir tam çerçeve kamera, 35 mm film kamerası veya (24 mm x 36 mm) boyutunda bir sensöre sahiptir. Bu tasarımdan full frame sensörlü kamera doğdu!

Full Frame Avantajları 

Daha İyi Görüş Alanı

Adından da anlaşılacağı gibi, full frame bir sensör, daha geniş bir görüş alanı oluşturarak görüntülerinizi kırpmaz. Manzara veya vahşi yaşam fotoğrafçılığı meraklısıysanız, bu bir kamera seçerken önemli bir faktör olabilir. Fotoğrafçılığınız geniş açılı lensler kullanarak odak uzunlukları gerektiriyorsa, full frame gövdeli bir kamera düşünün. Yani neyi görürseniz onu çekersiniz.

Baskı Çözünürlüğü

Fotoğraf çalışmanız daha yüksek kaliteli ve daha büyük görüntüler basmanızı gerektiriyorsa, full frame gövde iyi bir yatırımdır. Full frame bir DSLR, herhangi bir görüntüyü çok büyük boyutta basabilir ve daha fazla megapiksel sunarak daha sonra da kırpmak için daha fazla seçeneğiniz olduğu anlamına gelir.

Düşük Işık Yetenekleri

Full frame ve crop sensörlü kameralar söz konusu olduğunda, full frame sensörler düşük ışık koşullarında her zaman daha iyidir. Daha küçük bir sensör aynı detayı ve keskinliği sunmaz. Full frame sensörlü bir kameradaki bir lensle, görüntülerinizin daha keskin ve net olacağından emin olabilirsiniz. Gece gökyüzü fotoğrafları çekmek için kamera arıyorsanız, bu sizin için daha tercih edilir bir seçenek olacaktır. Sensörün boyutu nedeniyle ISO’nuzu yükselttiğinizde görüntü kaliteniz düşmeyecektir. Yüksek ISO performansı, bu kameraları ekstra paraya değer kılıyor. En iyi düşük ışık performansını için full frame her zaman daha iyidir.

Dinamik Aralık

Dinamik aralık, bir fotoğraftaki en açık alanlardan en koyu alanlara kadar pozlama değerlerini anlatır. Full frame sensör, kontrastlı sahneleri daha kolay çekme seçeneği sunan en iyi dinamik aralığı sağlar. Bir görüntüyü fazla veya az pozladığınızda, görüntü kalitesi bir crop sensörlü DSLR’de olduğu gibi bozulmayacaktır. Full frame fotoğraf makinelerinde bu kaliteden tam olarak yararlanmak için RAW formatında çekim yapmak ham görüntüde oynamanızı kolaylaştırır.

Daha  Fazla Net Alan Derinliği

Full frame sensörler, özellikle daha net alan derinliği gerektiren görüntüler çekerken daha iyi sonuçlar verir. Nesnelerinizin etrafındaki güzel bokeh ve bulanıklığı seven biriyseniz, en iyi görüntü kalitesi için crop sensörlerinden kaçınmak isteyebilirsiniz. Yemek fotoğrafçılığı ve portre fotoğrafçıları, bu daha net alan derinliği seçeneği için özellikle full frame lensleri seçerler.

Full Frame Dezavantajları

Avantajlarından bahsederken dezavantajlarından bahsetmemek olmaz, sırada full frame satın almanın dezavantajları.

Fiyat etiketi
Daha büyük bir sensör, daha yüksek bir fiyat etiketi anlamına gelir. Full frame DSLR’niz için full frame lens satın almanız gerekeceğini de unutmayın. Full frame lensler ayrıca crop sensörlü lenslerden daha pahalıdır. Bu bütçeniz için bir sistemden diğerine geçerken yorucu olabilir. Değer, bizce evet değer.

Ağırlık ve Boyut
Full frame sensör, kameranızın içinde daha fazla yer kaplar, bu nedenle genellikle daha hantal ve ağırdırlar. Sırt ve boyun ağrısı çeken biriyseniz, bunun yerine crop sensörlerini kullanmak isteyebilirsiniz.

Dosya boyutu
Daha büyük dosya boyutlu görüntüleri tutmak için daha pahalı ve daha büyük sürücülere ve hafıza kartlarına yatırım yapmanız gerekecektir. Daha fazla piksel, dosyalarınızda daha fazla ayrıntı ve bilgi anlamına gelir. Konu full frame sensör satın almak olduğunda bu birçokları için büyük bir dezavantajdır.

Biraz piyasa araştırması yaparsanız full frame uygun kameralar bulmak zor değildir. Sistem değişikliği için bütçenizi yormayacak aynalı ve aynasız bir sürü seçenek bulunmaktadır. Şimdi gelelim Crop sensör kameralara.

Crop Sensör nedir?

Full frame kamera piyasaya çıkınca çok popüler oldu ama aynı zamanda çok pahalıydı. Üreticiler, kamera pazarını daha büyük bir kitleye açmak için daha ucuz bir seçenek oluşturmaya karar verdiler. Bu ihtiyaç crop sensörlü kameraları ortaya çıkardı.Bu kameralar daha küçük yapıldı ve içinde daha ucuz sensörler vardı. Full frame kamera lensleri, crop sensörlü kameralarda çalışacaktı, ancak kırpma sensörü formatına daha iyi uyması için daha ucuz lensler de ürettiler. Bununla birlikte, tam kare ve kırpma sensörü tartışması başladı.

Ayrıca, crop sensörlü kameralar full frame sensörlerinden daha küçük olduğu için fotoğraflarınıza bir kırpma faktörü ekler. Yani, crop sensörlü bir kamerada full frame lens kullanırsanız, vizörünüzden gördüğünüz tüm görüntünün lensinizin karesinin dışında olacağını fark edeceksiniz. Bu siyah bir çerçeve manasına gelmektedir. Crop sensörlü kameranızda crop sensörlü lens kullansanız bile size daha dar bir görüş alanı sunulur. En yaygın olarak bilinen crop sensörü boyutları, Micro four/3s ve APS-C crop sensörleridir. Amatör yaklaşımla büyük fark olur mu? Evet. Değer mi? Onu sizin bütçeniz belirleyecek.

Her kamera gövdesi, yatırım yapmadan önce incelemeniz gereken farklı bir crop faktörüne sahiptir. İşte bazı örnekler:

Canon: 1,6x kırpma crop kamera

Nikon, Sony, Pentax: 1.5x crop sensörlü kamera çarpanı

Panasonic: 2x crop sensörlü kamera

Olympus: 2x crop sensörlü kamera

Bir crop sensörü gövdesindeki bir merceğin eşdeğer görüş açısını bulmak istiyorsanız, merceğin odak uzunluğunu kırpma sensörü boyutunun büyütülmesiyle çarpmanız gerekir.

Kırpma Sensörünün Avantajları
Öyleyse neden full frame sensör yerine crop sensörlü bir kameraya yatırım yapmalısınız? Bunu bir inceleyelim.

Fiyat etiketi
Yukarıda bahsedildiği gibi, crop sensörlerini yapmak daha ucuzdur ve dolayısıyla satın almak da daha ucuzdur. Daha da iyisi, crop sensörlü kameralara uyan lensler de daha ucuzdur ve çok çeşitli odak uzaklığı seçenekleri sunar. Bütçe dostu olması hobi/keyif gibi durumlarda crop sensör kameraları seçilebilir kılar.

Artan Alan Derinliği
Full frame bir kameranın daha sığ bir alan derinliği fotoğrafı için daha iyi olduğunu biliyoruz. Ancak, daha fazla fotoğrafınızın odakta olmasını istiyorsanız, o zaman bir APS c crop sensörü ve mikro dörtte üçlük sensörleri size 2 durak daha fazla alan derinliği verir, bu da görüntünüzün daha fazlasının kolayca odakta olabileceği anlamına gelir. Bu seçenek mimari fotoğrafı çeken fotoğrafçılar için kullanışlıdır ve crop sensörlü kameraları seçilebilir duruma getirir.

Telefoto Lensler
Yukarıda öğrendiğimiz gibi, full frame bir kamera genellikle bir crop sensörüne galip gelir. Ancak full frame ve crop sensörü tartışmasında odak uzaklığı ve özellikle telefoto lensler söz konusu olduğunda; crop sensörü kazanır! Crop sensörü çarpanı, telefoto lensleriniz için ekstra yakınlaştırma sağlar.

Ağırlık
Crop sensörlü bir kamera daha küçük bir sensöre sahiptir ve bu nedenle çok daha hafiftir. Daha küçük bir sensörü barındırmak için daha az kütleye ihtiyaç duyduklarından, taşımaları da genellikle daha kolaydır. Sık seyahat eden biriyseniz veya sadece amatör bir fotoğrafçıysanız, bu sizin için önemli olabilir.

Crop Faktörü
Yukarıda bahsedildiği gibi, biraz fazladan yakınlaştırmaya ihtiyacınız olduğunda bir kırpma sensörlü kamera çok faydalı olabilir. Sık sık vahşi yaşamı fotoğraflıyorsanız, mimari detayları yakınlaştırarak alıyorsanız bu çarpan efektini kendi avantajınıza kullanabilirsiniz.

Crop Sensörü Dezavantajları
Crop sensörlü bir kameradan kaçınmak için bazı nedenlerimiz elbette var. Haydi o nedenlere bir göz atalım.

Görüntü kalitesi
Crop sensörleri daha ucuz bir şekilde yapılır ve bu nedenle daha az bilgi ve ayrıntı içerir. Basitçe söylemek gerekirse, daha küçük bir sensör alanıdır ve düşük ışık koşullarında iyi çalışmaz. Malzeme kalitesi kameranın ucuz olması için azaltılır, ayrıntısı düşürülür.

Crop Sensörü
Crop sensörlü kameralarla ilgili en büyük sorunlardan biri, gerçek görüntü boyutunu psişik olarak kırpmasıdır. Vizörden baktığınızda, ürettiğiniz görüntünün önünüzde gördüğünüzle aynı olmadığını göreceksiniz. Bu bir fotoğrafçı için büyük bir problemdir. Fotoğrafçı çekmek istediği kareyi vizörden gördüğüyle, aldığı kadrajla aynı oranda elde ettiği imajda görmek ister. Malesef crop faktörlü kameralar bunu sağlayamaz. Bu, özellikle 50 mm prime lens kullanırken bazı fotoğrafçılar için sinir bozucu olabilir. Ayrıca görüş açısı o kadar daralmıştır ki, arka planı kontrol etmeye çalışırken kadrajınızın vizörden gördüğünüz gibi olmadığı gerçeğiyle karşılaşırsınız.

Düşük Işık Performansı
Bir düğün veya etkinlik fotoğrafçısıysanız, crop sensörlü DSLR fotoğraf makinelerinden kaçınmak isteyebilirsiniz. Küçük sensörleri, düşük ışık koşullarında iyi çalışmaz. Bununla mücadele etmek için diğer seçenek, pahalı flaşlara ve aydınlatmaya yatırım yapmaktır.

Kırpma Sensörü ile Tam Kare Kamera Arasında Nasıl Seçim Yapılır?
Yukarıda fark etmiş olabileceğiniz gibi, hem full frame DSLR’lerin hem de crop faktörlü kamera kullanmanın birçok artıları ve eksileri vardır. Günün sonunda, 35 mm’den daha küçük bir sensörün mü yoksa full frame bir sensör mü işinize yarayacağına siz karar vermelisiniz. Belirleyici en büyük faktörler neler çektiğiniz, bütçeniz ve halihazırda nasıl bir fotoğrafa sahip olmak istediğinizdir.

Bütçeniz, pahalı full frame DSLR fotoğraf makinesi gövdelerine ve lenslerine yatırım yapmanıza izin veriyor mu? Düşük ışık yeteneklerine ihtiyaç duyan bir profesyonel misiniz? Ya da belki fotoğrafçılık hakkında bilgi edinmekten hoşlanan ve çekim yapmak için uygun fiyatlı bir fotoğraf makinesi isteyen yeni başlayan birisiniz. Odak uzaklığı sizin için önemli mi? Crop faktörü fotoğrafçılığınızı rahatsız ediyor mu? Paranızı nereye yatıracağınıza karar vermeden önce yukarıdaki artıları ve eksileri tartmak için biraz zaman ayırın.

Çözüm
Sonuç olarak, hangi sensörü almaya karar verirseniz verin, full frame lensler satın almak iyi bir fikirdir. Bu lensler full frame veya crop sensörlü kamera gövdesi üzerinde çalışacak ve günün sonunda lensiniz kamera gövdesinden daha önemli. Neye karar verirseniz verin, lenslere daha fazla harcamak akıllıca bir hareket. Bir crop faktörlü kameraya full frame bir lens koyabilirsiniz, ancak bunun tersi mümkün değildir.

Ayrıca, her zaman RAW’da çekim yapın, böylece post prodüksiyonda daha fazla düzenleme seçeneğiniz olur. İster full frame ister crop sensörüyle çekim yapın, bu size mümkün olduğunda yardımcı olacaktır. RAW dosyalarıyla gölgelerinizi ve vurgularınızı her zaman daha kolay kurtarabilirsiniz. JPEG görüntülerle hatalarınızı düzeltmek o kadar kolay değil.

Son olarak, ekipmanın fotoğrafın kalitesini belirlemediğini unutmayın. Pek çok fotoğrafçı, en yeni ve en iyi ekipmana sahip olmaya kendini kaptırıyor. Ancak günün sonunda, harika görüntüler oluşturan gözünüz ve bakış açınızdır. En pahalı kamera gövdesini satın almaktan daha çok denemeye ve eğlenmeye odaklanın. Fotoğrafçılıktan hoşlanıyorsanız veya bu konuda bir kariyer yapmak istiyorsanız, daha sonra ihtiyacınız olan şeye her zaman yatırım yapabilirsiniz. Veya hala ne satın alacağınızı bilmiyorsanız, herhangi bir kamera kiralama şirketlerinden tam kare ve kırpma sensörlü kamera kiralamayı deneyin ve satın almadan önce her ikisini de deneyimleyin.

 

Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan ve bloğumuzdan takip etmeye devam edin.

Kaynak :

https://photographycourse.net/crop-sensor-vs-full-frame-cameras/