Dünyadan Fotoğrafçılar Serisi : Julia Margaret Cameron

Julia Margaret Cameron (d. 11 Haziran 1815 – ö. 26 Ocak 1879), 19. yüzyılın en önemli porte fotoğrafçılarından biri olan İngiliz fotoğrafçı.

Kalküta’da dünyaya gelen Cameron, 1848 yılında ailesiyle birlikte Hindistan’dan İngiltere’ye taşındı. 1860 yılında da Wight Adasına yerleşti. Fotoğrafçılığa kendisine hediye edilen bir fotoğraf makinesiyle başlayan Cameron, evinin çeşitli yerlerini stüdyo ve karanlık oda olarak düzenledi ve portre çalışmalarına burada başladı.

Julia margaret cameron, wist ye not that your father and i sought thee sorrowing (1865) isimli eseri, germ’ün grief albümünde kapak fotoğrafı olarak kullanılmış viktoryen olduğu kadar avantgarde bir portre sanatçısıdır.

Günümüz portre fotoğrafçılığının öncülerinden sayılan Cameron, 48 yaşındayken oğlu ve kızının boş vakitlerini geçirmesi için aldığı bir fotoğraf makinesi ile fotoğraf çekmeye başlamış. Maddi sıkıntısı olmayan fotoğrafçı için fotoğraf çekmek özellikle insan portreleri çekmek bi hobi haline gemiş ve döneminde hatrı sayılır kişiler başta olmak üzere pek çok fotoğraf çalışması yapmış.

 

Cameron kendi evini fotoğraf stüdyosuna çevirdi. döneminde yaşamış birçok tanınmış kişinin portrelerini çekerek zamanımıza ulaşmasını sağladı. bu ünlüler arasında Ellen Terry, John Herschel, Charles Darwin, Virginia Woolf’un annesi Julia Jackson, Henry Wadsworth Longfellow gibi isimler vardı. Bu portreler arasında en ünlü ve dikkat çekici olanları Ellen Terry (1864) ve Mrs. Herbert Duckworth (1867) (yazar Virginia Woolf’un annesi) oldu.

Cameron, Tennyson’nın isteği üzerine Idylls of the King (Kralın İdilleri) adlı kitabına fotoğraflarıyla katkıda bulundu.

Victoria dönemi fotoğrafçılarının özelliklerini yansıtan fotoğraflar çekti. Cameron teknik yönden zayıf çekimler yapmasıyla eleştirildi. Çektiği fotoğraflardaki odak ayarsızlıkları, filmlerdeki kırılmalar ve parmak izleri bu eleştirilere sebep oldu. Ancak o, fotoğraflarında teknik kusurları önemsememiş daha çok ruhsal derinlikle ilgilenmişti ve bu yüzden de fotoğrafları dönemin en iyi çalışmaları sayıldı.

Sanatçının Türkçede de Dünya Çocukları adlı bir kitabı yayımlandı. Cameron 1875 yılında ailesiyle birlikte Sri Lanka’ya gitti ve ömrünün son günlerini yoksulluk içinde geçirdi. 1879 yılında Seylan’da yaşamını yitirdi.

 

Kaynak:

vikipedia  

metmuseum.org