Dünyadan Fotoğrafçılar Serisi : Steve McCurry

Dünyadan fotoğrafçılar serimizin konuğu Steve McCurry. 1950 yılında doğan ABD’li fotoğraf muhabiri National Geographic Dergisi’nin 1985 Haziran sayısında “Afghan Girl” (Afgan Kızı : Şarbat Gula) başlığıyla yayımladığı fotoğrafla tanındı.Fotoğrafı bir hatırlayalım sonrasında Curryi tanımaya devm edelim.

Steve McCurry

Philadelphia, Pennsylvania banliyölerinde doğdu; McCurry, yerel bir gazete için çalışmaya başlamadan önce Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nde film okudu. Serbest çalışmalarından birkaç yıl sonra, McCurry Hindistan’a  yolculuğu ve Hindistanda camerası ve sırt çantasıyla geçirdiği zamanlar fotoğrafçılık kariyerinde ilerlemesini sağladı.

Steve McCurry
Birkaç ay sonra Pakistan sınırını geçtiğini fark etti. Orada, Afganistan’daki bir grup mülteci ile bir araya geldi. Afganistandaki Rus İstilası ülkeyi bütün batılı gazetecilere kapatıyordu. McCurry, burada eski parkası ve uzun sakalıyla herkesin merak ettiği görüntüleri Afganistandan dünyaya bildirdi.

Steve McCurry, daha sonra altı kıta ve sayısız ülkede çarpıcı görüntüler çekmiştir. Eserlerinde hem çatışmaları, kaybolan kültürleri, eski gelenekleri, hem de çağdaş kültürün yayılan sembollerini fotoğraflamıştır.  Burma, Beyrut, Sri Lanka, Kamboçya, Filipinler, İran-Irak, Körfez Savaşları ve eski Yugoslavya gibi uluslar arası çatışmaların ve iç savaşların yaşandığı pek çok bölgede çalışan Steve McCurry Afganistan ve Tibet’te fotoğraf çekmeye devam etmektedir.

Steve McCurry Steve McCurry Steve McCurry Steve McCurry Steve McCurry

Fotoğraflarında huzursuzluğun hakim olduğu insan duyguları, insan ilişkileri, çevremizle nasıl bağlantılı olduğumuzu anlattığını dile getiren Steve McCurry “ Bizim sorumluluğumuz yaşadığımız yer ve durumla ilgili hikayeleri dürüstçe, bütünüyle ve zamanında dünyaya aktarmak. ” diye de eklemiştir.

Steve McCurry, en iyi olmak için fotoğraf sanatına sadece ilgi duymanın yetmeyeceğini, ” Fotoğrafçı olmak zorundayım ” diye hissetmek gerektiğini vurgulamıştır. Fotoğraf sanatıyla geçici bir bağ kurulmamalı ” Tam olarak bu işe teslim olunmalı ” diye belirten sanatçı,  öncelikle fotoğraf tarihinin öğrenilmesi gerektiğini, bir çok mükemmel fotoğrafçı ve çok sayıda ilginç fotoğrafın var olduğunu, evvela son 100 yıla damgasını vuran fotoğrafların öğrenilmesinin ve bu fotoğraflar üzerinde çalışılmasının gerekliliğini vurgulamıştır.

800 bin karelik bir arşive sahip olduğunu bildiğimiz Steve McCurry, odağın, açının, rengin, ışığın, zamanın doğruluğundan emin olmak için her kareyi önceden digital makinesiyle çektiğini, program olarak Adobe cs 3, favori ekipmanı olarak ” Sanırım şimdiye kadar kullandığım en iyi 35 mm kamera ” dediği Nikon D3x ve 24-70 mm f/2.8, 85 mm f/1.8, 50 mm f/1.4 lensleri tercih ettiğini belirtmiştir.

Dünyadan Fotoğrafçılar Serisi : Steve McCurry Fotoğrafçılar Kulübü farkıyla,bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ediniz.

Yazarın diğer yazıları için : Tıklayın 

Kaynak 1

Kaynak 2

 

 

Bir cevap yazın