Dünyanın En Pahalı Fotoğrafları

Ülkemizde fotoğrafçılık ve fotoğraf işlerinin getirileri malesef dünyadaki satış rakamlarına göre çok düşük olsada yurt dışında bazı fotoğrafların ulaştığı satış rakamları ise hayal edebileceğimizin bile çok üzerinde. Peki en pahalı fotoğraflar sıralamasında hangi fotoğraflar var. İşte dünyadaki satılmış en yüksek değerli 10 fotoğraf.

“Phantom” (Hayalet)

Dünyanın En Pahalı Fotoğrafları

Fotoğrafçı Peter Lik tarafından Amerikanın Arizona eyaletinde bulunan büyüleyici mekan Antelope Canyonda çekilen bu karenin satış rakamı 6,5 milyon dolar (23 Miyon Türk lirası)

İsmi açıklanmayan bir koleksiyoncu tarafından alınan fotoğraf, 6,5 milyon dolar satış rakamı ile şimdiye kadarki en pahalı fotoğraf ünvanını aldı.

“Phantom” (Hayalet) isimli kare, Arizona’nın Antelope Kanyonu’nda bir ışık ve duman kümesini çekilmiş gibi gösteriyor.

Lik, geçtiğimiz yıllarda “İllüzyon” ve “Ebedi Moods” adlı iki fotoğrafın toplamı 3,5 milyon dolara satmıştı.

Rhein II

Dünyanın En Pahalı Fotoğrafları

1999 yılında Alman görsel sanatçı Andreas Gursky tarafından çekişmiş fotoğraftır. 2011’de bir baskı, 4.3 milyon dolara (sonra 15 Miyon TL) satıldı.

Fotoğraf, Ren Nehri’ni tasvir eden altı setten ikincisi (en büyük boyutta) olarak üretildi. Fotoğrafta Ren, görüş alanları boyunca, yeşil alanlar arasında, bulutlu bir gökyüzünde, yatay olarak akıyor. Bu fotoğrafa üretildi demek daha doğru çünkü köpek gezdiren kalabalık ve fabrika binası gibi gereksiz ayrıntılar, dijital düzenleme kullanılarak sanatçı tarafından kaldırıldı. Görüntünün bu manipülasyonunu gerçekleştiren Gursky, “Paradoksal olarak, Ren’in bu görüşünün yerinde elde edilemediğini, modern bir nehrin doğru bir görüntüsünü sağlamak için hayali bir yapıya ihtiyaç duyulduğunu” söyledi.

Baskı, ilk olarak Köln’teki Galerie Monika Sprüth tarafından satın alındı ve daha sonra isimsiz bir Alman koleksiyoncusu tarafından galeriden açık arttırma yolu ile asıl sahibine satışı gerçekleşti.

Untitled 96

Kadınların basmakalıp tasvirlerini tezahür eden kavramsal portreleri ile tanınan ünlü Amerikalı fotoğrafçı Cindy Sherman, Başlıksız # 96 adlı fotoğrafı 2011’de 3.890.500 dolar (13.7 Miyon Türk lirası) karşılığında satıldı. Kadın fotoğrafçıları cesaretlendiren bu satış Sherman’ın 1981 yılında yaptığı Centerfold aldlı projesinden bir karedir.

Dead Troops Talk

Dünyanın En Pahalı Fotoğrafları

Kanadalı sanatçı ve sanat tarihçisi Jeff Wall’ın 1992 yılında yayınladığı Dead Troops Talk  2012’de açık artırmayla 3.666.500 dolar (13 Miyon Türk lirası)kazandı. Fotoğraf, Sovyet-Afgan Savaşı ‘nın “ölülerin diyalogu” olarak nitelendirdiği şeyleri çeken ve modern savaş fotoğrafçılığı ile İspanyol usta ressam Francisco Goya’nın savaş sahnelerini referans alan bir görüntü içeriyor.

99 Cent II Diptychon

Dünyanın En Pahalı Fotoğrafları

1999’da Andreas Gursky tarafından yapılmış, iki bölümlü bir fotoğraftır ve eserin adı “99 cent.1999” olarak anılır.Sayısız koridorlu,binlerce ürünü gösteren bu fotoğraf bir süpermarketin iç mekanını tasvir ediyor. Fotoğraf, perspektifi azaltmak için dijital olarak işleerek ve saysısz çekimin birleştirilmesiyle  şimdiki halini aldı. Eser 12 Mayıs 2011’de açık arttırma ile 3.890.000(13.7 Miyon Türk lirası) dolar karşılığında satıldı.

Chicago Board of Trade III

Dünyanın En Pahalı Fotoğrafları

Gursky’nin 1990’lı yılların başlarında başlattığı seminal borsa dizisinin bir parçası olan fotoğraf 2013 yılında  3.298.755 dolara(11.6 Miyon Türk lirası) satıldı. Aslen 1999’da çekilmiş ve negatiflerden yeniden üretilen fotoğraf, 20. yüzyılın sonundaki sosyo-ekonomideki ikonik, görsel olarak tutuklu bir anı yakalayan Ticaret Heyetinde yoğun bir kaotik faaliyetin kuşbakışı görünümünü tasvir ediyor.

The Pond-Moonlight

Edward Steichen’in resimsel fotoğrafı  1904’te arkadaşı olan sanat eleştirmeni Charles Caffin’in yanında bulunan New York’taki Mamaroneck’de çekildi. Fotoğraf havuzun bir boşluğunda ufukta görünen ayın bir kısmı ile birlikte bir gölet üzerinde bir orman görüntüsünden oluşuyor. The Pond-Moonlight ışığa duyarlı zamkların elle uygulanmasıyla oluşturulmuş ve son baskıyı birden fazla renge indirerek hazırlanmış bir fotoğraf.

Şubat 2006’da, fotoğrafın bir baskısı 2.900.000 dolara (10.2 Miyon Türk lirası) satıldı, baskının olağanüstü satış fiyatı kısmen yeni bir tür fotoğraf olmasına ve nadirliğine atfedilebilir.

Untitled # 153

Dünyanın En Pahalı Fotoğrafları

2010 yılında New York’taki Phillips müzayede evinde 2.770.500 dolara (9.7 Miyon Türk lirası)satılan Cindy Sherman’ın Untitled # 153 Peri masallarının çoğunlukla ürkütücü tonlamalarından esinlenilen Vanity Fair dergisi tarafından sanatçının 1985  Fairy Tales serisinin bir parçasıdır.  Sherman’ı kirlenmiş bir ceset olarak gösteren fotoğraf,sanatçının tarzını en iyi yansıtan öz portredir.

Billy the Kid

1879-1880 yılları arasında New Mexico Fort Sumner’de bilinmeyen bir kişi tarafından çekildiği olarak düşünülen bu yasadışı fotoğraf, haydut olarak bilinen Billy the Kid’in kimliği doğrulanmış tek fotoğrafıdır. Florida merkezli milyarder işadamı ve sanat koleksiyoncusu William Koch, Colorado’daki Denver’daki Brian Lebel Eski Batı Müzayedeğinde fotoğrafını 2.300.000 dolara(8.1 Miyon Türk lirası) satın alarak, Amerikan Eski Batı tarihinin gerçek bir parçasını kollleksiyonuna katmıştır.

Tobolsk Kremlin

Dünyanın En Pahalı Fotoğrafları

Uzak Sibirya’nın Tobolsk şehrindeki Kremlin sarayının havadan görüntüsü, 2009 yılında eski Rus başkanı ve açık fotoğrafçı Dmitry Medvedev tarafından çekildi . St Petersburg’da düzenlenen açık arttırmada Medvedev’in daha önce avukatlık yaptığı bir şirketteki yönetim kurulu üyesi Rus işadamı Mikhail Zingarevich, Tobolsk Kremlin’in siyah beyaz baskısına 1.750.000 dolar(6.1 Miyon Türk lirası) ödedi.

 

Dünyanın En Pahalı Fotoğrafları yazımız Fotoğrafçılar Kulübü farkıyla, bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ediniz.

 

Bir cevap yazın