Merhaba,

Yeni bir bilgi serimizle karşınızdayız. Bu seri yazılarımızda sizlere fotoğraf makinası türlerini derinlemesine anlatmaya çalışacağız. Fotoğraf denilen görüntüleri kaydedebilmek için, fotoğraf makinesi dediğimiz “karanlık kutuları” kullanırız. Fotoğraf makinesi ya da yabancıların kamera olarak adlandırdığı karanlık kutular, aslında içlerinde bulunan filmin zarar görmesini önleyen araçlardır. Makinelerin görevi, objektiften giren ışığı, film ya da algılayıcı denilen kayıt düzlemine kontrollü şekilde düşmesini sağlamaktır. Fotoğraf makineleri gövde ve objektif dediğimiz iki temel parçadan oluşur ve bu temel parçaların üzerinde bulunan kontrol mekanizmaları(netleme, enstantane, diyafram ) sayesinde istenilen nitelikte görüntüler oluşturulur. Fotoğraf makineleri format, yapı, marka, fiyat gibi çeşitli farklılıklar taşısalar da ortak özelliklere sahiptir. Fotoğraf makinelerini 10 türe ayırabiliriz. Gelin nedir bunlar inceleyelim.

DSLR Kameralar

DSLR, “Dijital Tek Lensli Refleks” anlamına gelir. Fotoğrafçılığınızı daha profesyonel bir düzeye taşımak istiyorsanız, bir DSLR fotoğraf makinesi amak daha mantıklıdır. Dijital çağda birçok profesyonel DSLR makina kullanmaktadır.

Bir DSLR’nin vizöründen baktığınızda, bir ayna ve prizma yardımıyla objektiften görürsünüz. Bunlar kamera gövdesinin içindedir ve görüntüleri doğru şekilde görüntülemenize olanak tanır. Fotoğraf çektiğinizde ayna kalkar ve çektiğiniz görüntünün ışığı sensörünüzdeki parçalara renk kodları olarak yerleşir.

DSLR’ler fiyat ve kalite bakımından çeşitlilik gösterir. Bütçeniz varsa ve hevesiniz buna yetiyorsa, sınır yoktur. Birinci sınıf DSLR’ler, zorlu kullanım için üretilmiş ağır hizmet tipi kamera ekipmanlarıdır. Kamera gövdeleri, zorlu koşullara dayanabilmeleri için hava koşullarına karşı korumalıdır. Genellikle haber ve spor fotoğrafçıları tarafından tercih edilirler.

DSLR kameralar, yüksek kaliteli görünümlü görüntüler üretir. Size fotoğrafçılığınızı her düzeyde kontrol etme yeteneği verirler. Bu tür kameraların en önemli özelliklerinden biri değiştirilebilir lenslerdir. Tüm kamera türleri arasında DSLR’ler mevcut en geniş lens yelpazesine sahiptir. Aşırı geniş açıdan büyük telefoto lenslere kadar birçok seçenek var. Hem zoom yapmayan prime lensler hem de zoom lensler ihtiyaçlarınıza uygun olarak mevcuttur. Ayrıca aşağıdakiler gibi birçok özel lens türü vardır:

Makro lens
Eğim kaydırmalı lens (Tilt-shift Lens)
Lensbaby Lensi
Balıkgözü lens

DSLR’lerin en popüler iki markası Canon ve Nikon’dur. Bu iki şirket çok uzun süredir piyasada ve DSLR pazarında en üst sıralarda yer almak için rekabet ediyor. Her iki markanın da artıları ve eksileri var. Markası ne olursa olsun, kullandıkları kamera markasına sıkı sıkıya bağlı fotoğrafçılar vardır. Fotoğrafçılar arasında “Canoncu” “Nikoncu” diye tabir ettiğimiz kullanıcılardır. Her biri, aralarından seçim yapabileceğiniz geniş bir kamera yelpazesine sahiptir.Birkaç başka şirket DSLR fotoğraf makineleri üretiyor, ancak ürettikleri lens çeşitleri sınırlı, bazı büyük şirketler bu piyasa içerisinde yer edinmeye çalışıyor. Canon ve Nikon gibi olmasa da ufak ufak pazardan payını almıyor değil. Gelelim eksileri artılarına.

Artıları:

Tüm ayarları kontrol edebilme
Birçok lens seçeneği
HD video
Optik vizör
Özelleştirilebilir ayarlar

Eksileri:

Ağırlıkları
Yüksek fiyat noktası
Öğrenme zorluğu

2. Aynasız Kameralar

Dijital aynasız fotoğraf makineleri adından da anlaşılacağı gibi aynaya sahip değildir. Vizörden baktığınızda gördüğünüz şey küçük bir elektronik ekran. Bu, lensinizi neye yönelttiğinizi gösterir. Son yıllarda aynasız kameralar popülerlik kazandı. İnsanlar onları seviyor çünkü daha az kaliteye sahip olmayan birçok DSLR fotoğraf makinesinden daha küçük ve daha hafifler. DSLR’ler gibi aynasız kameralar da tam çerçeve veya kırpma sensörleriyle birlikte gelir. DSLR ve karşılaştırılabilir sensörlere sahip aynasız fotoğraf makineleri arasında görüntü kalitesi açısından hiçbir fark yoktur.

DSLR’den aynasıza geçen birçok fotoğrafçı elektronik vizörle probleminden yakınıyor. Objektiften optik olarak görmek yerine dijital bir görüntü görmek zordur. Görüntü optik vizörde farklı görünüyor, ancak daha fazla eksik kalan şeyler de var. Ancak lens montajı ve görüntü kalitesi açısından aynasız kameralar DSLR ile yarışacak nitelikte olmaya başladı. Aynasız kameralar, giderek artan bir lens yelpazesine sahip. Diğer kamera üreticilerinin lenslerini kullanmak genellikle mümkün olabiliyor. Bazı lensler için bir adaptöre ihtiyacınız var, diğerleri ise kamera ve lens markasına bağlı olarak gerekmeyecektir.

Daha kompakt boyutları nedeniyle, aynasız fotoğraf makineleri daha küçük pillere sahiptir. Bunlar size tam bir gün dayanmayabilir, bu nedenle aynasız bir fotoğraf makinesi almayı planlıyorsanız birkaç yedek parça almanızda fayda var.

Artıları:

DSLR’lerden daha hafif ve daha kompakt
Tam ayar kontrolü
değiştirilebilir lensler
Yüksek çözünürlüklü görüntüler ve inanılmaz keskinlik
Çekici yapı kalitesi ve estetik
Yüksek çözünürlüklü video yetenekleri

Eksileri:

elektronik vizör
gecikmeli ve yavaş olabilir
Daha az dişli ve aksesuar
Daha kısa pil ömrü

Bridge (SLR- Like)

Köprü kamera teknik adıyla SLR Like, birçok insanın fotoğrafçılık konusunda daha ciddi olduklarında tercih ettiği bir kamera türüdür. Fotoğraf çekmeyi sevdiğinizi keşfetmiş olabilirsiniz, kompakt makinanız ve telefonunuz size yetmiyor mu? İşte pro kameralara geçmeden arada köprü görevi görecek kameralar SLR-Like olarak adlandırılır, adı üstünde köprü-geçiş kamerası.

Bir bakışta, vizörlü bir köprü kamera DSLR kameraya benziyor. Ancak, benzerliklerine rağmen, önemli farklılıklar vardır. Daha küçük, daha hafif ve kullanımı daha kolaydır. İlk köprü kameranızı almak, fotoğrafçılık sevginizi geliştirmek için ideal bir yol olabilir. Köprü kameralar, telefonlar ve kompaktlar ile listemizdeki ilk iki kamera türü arasındaki kalite boşluğunu doldurur. Sensörün boyutu çoğu DSLR ve aynasız fotoğraf makinesindeki kadar büyük değil. Yine de, kompakt kameralarda ve telefonlarda bulacağınızdan daha büyük. Bu tür kameraların sabit bir lensi vardır. Başka bir lensle değiştiremezsiniz. Tüm köprü kameralarında yakınlaştırma lensleri bulunur. Üst düzey modeller, çok genişten ultra tele-fotoya kadar inanılmaz bir aralıkta yakınlaştırmalara sahiptir. Çoğu kısmı dijitaldir, Slr gibi manuel keyfi vermese bile gerçekten fotoğraf çekme zevkini yaşatabilir. Artı ve eksilerine gelirsek.

Artıları:

Küçük ve hafif
Kullanımı kolay
Çok yönlü zoom lensler
Ekonomik
Makul boyutta sensör

Eksileri:

Lens kalitesi
Pil ömrü
Aynasız veya DSLR’den daha düşük görüntü kalitesi
Manuel olarak kontrol etmek daha zor

Kompakt Kameralar

Kompakt kameralar küçüktür ve kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu tür kameralara, fotoğraf çekmeleri çok hızlı ve kolay oldukları için genellikle bas-çek kamera denir. Her şey otomatiktir, böylece bir görüntü yakalamaya çok fazla dikkat etmenize gerek kalmaz. Telefonunuzdan bir biraz daha iyi çeken, ancak daha büyük bir kamera taşımak istemiyorsanız, hatıraların fotoğraflanması sizler için önemliyse, bu sizin için ideal bir kamera türüdür.

Bütçenize bağlı olarak, bazı çok temel ve gelişmiş bas-çek kameralar vardır. Boyut olarak değişirler. Telefonunuzdan daha küçük veya biraz daha büyük, ancak yine de cebinize veya çantanıza rahatça sığar. Sensör boyutları daha küçüktür, ancak çoğu telefondaki kadar küçük değildir. Kompakt bir kameranın bir telefona göre en büyük avantajı, zum lensidir. Optik yakınlaştırma lensine sahip olmak size telefonunuzdan daha fazla yakınlaştırma oranı sağlar. Uzaktaki görüntüleri fazla kalite kaybı yaşamadan elde edebilirsiniz.

Gelelim Kompact Kameraların eksilerine artılarına.

Artıları:

İnanılmaz derecede kolay ve kullanıcı dostu
Ekonomik
Yakınlaştırma lensi
Lensi değiştirmeye gerek yok
Küçük ve hafif

Eksileri:

Sınırlı ayarlar ve özellikler
Küçük sensör
Daha düşük çözünürlük

Film Kameralar

Film ölmedi. Birçok yeni başlayan fotoğrafçı, stillerini ve becerilerini geliştirmek için film kameraları kullanıyor. Birçok deneyimli fotoğrafçı, filmle çekilmiş fotoğrafların görünüşünü ve verdiği hissi daha çok beğeniyor. Filmli kameralar fotoğrafçılık dünyasının dehlizi.

Bir film kamerası seçen dijital fotoğrafçılar için temel fark, ekranın olmamasıdır. Filmi kullanarak sabırlı olmayı öğrenmelisiniz. Ayrıca ayarlarınızdan daha emin olmanız gerekir çünkü filminiz laboratuvardan dönene kadar yanlış bir şey yapıp yapmadığınızı bilemezsiniz. Bu kesinlikle becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Filmi kullanırken ne yaptığınızı anlamak için zaman ayırmak iyi bir mücadele ve öğrenme tekniğidir.

Çoğu film kamerası, DSLR kameraların yaptığı gibi çalışır. Mesafe bulucu film kameraları aynasız kameralar gibidir ancak elektronik vizörü veya ekranı yoktur. Hepsinde ışığı kontrol etmek için bir lens ve bir deklanşör var. Yüklediğiniz film ISO’yu belirler. Birçok ikinci el film kamerası türü mevcuttur. Bunlar, sac film kullanan kompaktlar, SLR, orta format ve geniş format kameraları içerir. Son olarak film kameraların banyo kısmına pek çok profesyonel fotoğrafçı ilgi duymaktadır. Günümüz teknolojisinde gerekli olmayan bu retro hobi maliyet ve zaman açısından fotoğraf severler için sadece bir hayal olarak kalmaktadır.

Artıları:

Otantik ve eski
Ucuz, kaliteli lens
Mükemmel görüntü çözünürlüğü
Ekonomik

Eksileri:

Dik öğrenme eğrisi
Film maliyetleri yüksek olabilir
Monitör yok

Yazımızın birinci bölümünün sonuna geldik. ikinci bölümde diğer 5 Kamera çeşitlerini sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Kaynak:

https://photographycourse.net/different-types-of-cameras/

Bizleri sosyal medyadan ve bloğumuzdan takip etmeye devam edin.