Fotograf Makinesi Alacaklara Tavsiyeler

Günümüz dünyasının dijitalleşmesi her alanda olduğu gibi fotoğraf teknolojisini etkiledi. Eskiden film üzerine kaydedilen ve banyo adı verilen zahmetli bir süreç sonunda basılan fotoğraf, günümüz teknolojisinde sadece deklanşöre basmaktan ibaret hale geldi. Artık hemen herkesin elinde bir cep telefonu var ve gördüğü her kareyi fotoğraflayarak facebook, instagram vb. gibi paylaşım platformları üzerinden bütün dünyaya anlık sunabiliyorlar.

Fotograf Makinesi Alacaklara Tavsiyeler

Fotoğraf çekmenin bu kadar basitleşmesi, beraberinde fotoğrafçılığa ilgiyi de artırdı. Durum böyle iken birçok fotoğraf sever bu alanda daha nitelikli çekimler yapmanın peşine düştü. Telefon fotoğrafçılığından sınıf atlayıp profesyonel fotoğraf makinesiyle çekim yapmak isteyen herkesin karşılaştığı ve karar vermekte oldukça zorlandığı konu ise; “Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli” oldu.

Fotograf Makinesi Alacaklara Tavsiyeler

Profesyonel fotoğraf makinesi alırken öncelikle hangi amaçla kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Amacınız, arkadaş ortamında vakit geçirirken ya da seyahatlerinizde gördüğünüz yerleri fotoğraflamak veya evdeki evcil hayvanınızın ilginç hallerini çekmek ise android ya da ios işlemcili akıllı telefon işinizi fazlasıyla görecektir. “Yok ben illa fotoğraf makinesi almak istiyorum.” derseniz point&shoot sınıfından bütçenize uygun bir kameralara bakarak işe başlayabilirsiniz. Bu kategorideki kameraların üç aşağı beş yukarı aynı nitelikte fotoğraf çektiğini unutmamakta fayda var.

Fotograf Makinesi Alacaklara Tavsiyeler

Yukarıdakilere ek olarak böcek, çiçek, doğa manzaraları, hikaye fotoğrafları gibi daha sofistike çekimler yapacaksanız ve çektiğiniz fotoğrafları Photoshop vb gibi programlar kullanarak rötuş, ekleme-çıkarma ya da filtreleme gibi işlemler uygulacaksanız DSLR (Digital Single Reflex Camera) bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız var demektir.  Bu durumda fiyat performans skalasının yanında lens, yedek parça ve aksesuar gibi ihtiyaçları da göz önüne alırsak Canon ya da Nikon bir body almanız yararınıza olacaktır. (Dipnot olarak belirtmekte fayda var; diğer markalarda da iyi makineler olduğunu söyleyelim. Burada bizim için öncelikli olan birçok lens seçeneği olması, yedek parça ya da herhangi bir arıza durumunda servisinin bulunması ya da aksesuar çeşitliliğinin başat olduğunu belirtelim.)

Fotograf Makinesi Alacaklara Tavsiyeler

Başlangıç olarak Canon da alsanız Nikon da alsanız seçiminizden dolayı pişmanlık yaşamazsınız. Çünkü ikisi de hem özellik hem de fiyat olarak birbirine çok yakın kameralar.

“Neden Sony, Pentax ya da Olympus markalarını önermiyorsun?” gibi sorular sorduğunuzu duyar gibiyim. Nedeni çok basit; bu markalar da en az diğerleri kadar iyi ama konumuz başlangıç seviyesine uygun fotoğraf makinesi seçmek olduğundan Canon ve Nikon markalarını özellikle belirttim.

Canon Mu Nikon Mu Sorunsalı

Evvela yukarda da belirttiğim üzere ikisi de çok iyi marka. Hem lens seçenekleri hem de servis ve garanti şartları baz alınırsa Sony, Pentax, Olympus gibi markalara oranla sizi hiç üzmeyecek fotograf makineleridir.

Bugüne kadar hep Canon kullanmış biri olarak size tavsiyem Canon almanız olacaktır. Çünkü Canon, Nikon’a göre lens seçeneği daha fazla, fiyat olarak geniş bir aralığa sahip.

Eğer fotoğraf makinesini kullanmayı öğrenemeyip satmak isterseniz, ki bunu yapanlar oldukça fazla Canon ya da Nikon kamerayı satmak diğerlerine oranla oldukça kolay, hızlı ve ikinci elde çok fazla değer kaybetmeden elden çıkarmanızı sağlayacaktır.

Bunun yanında Canon’un bütün makinelerinde standart olan AF netleme özelliği Nikon’un başlangıç makinelerinin bazılarında mevcut değil. Ayrıca Canon Nikon’a oranla bir tık daha ucuz, bu ucuzluk da Canon’a Türkiye’de ulaşılabilirlik, ikinci el satış, yedek parça ve servis konularında avantaj sağlamış durumda.

Fotograf Makinesi Alacaklara Tavsiyeler

Pixel olayına boş yere takılmayın, günümüzde bütün kameralar iyi düzeyde. 18 Megapixel ile 20 Megapixel’in ayrımını çıplak göz ile yapamazsınız. Onun için “O kameranın megapikseli daha fazla, gidip onu alayım.” diyerek boş fazla para vermeyin.

 

“Şu markanın renkleri diğer markaya göre daha iyiymiş.” gibi genellemeleri ciddiye almayın. Çünkü dijital ortamda hangi kameradan çıkarsa çıksın her fotoğrafın rengiyle dilediğinizce oynayabiliyorsunuz.  Ki zaten çektiğiniz fotoğrafları Photoshop’tan geçireceğinizi unutmayın.

Fotograf Makinesi Alacaklara Tavsiyeler yazısı Fotoğrafçılar Kulübü farkıyla,bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ediniz.

Yazarın diğer yazıları için : Tıklayın 

This Post Has One Comment

  1. Özge

    Merhabalar ben fotoğraf Makinesi almak istiyorum. Daha önce hiç profesyonel bir makinem olmadı bildiğimiz dijital kompakt denilen basit bir makine vardı. Sıfır bir ürün alamayacağım ikinci el alacağım araştırıyorum hiçbir bilgim olmasa da yeni yeni terimler öğreniyorum:) Canon 1000d- Canon 1100d – Canon 450d gibi makinelerden birini alacağım sanırım bütçem 800civarı falan çok iyi bir makine alamayacağımı biliyorum. Ama sadece kendi aile içi olarak kullanacağım Camping yaparken doğa için falan kullanacağım yeterli olur mu ? Bilgim fazla olmadığı için sormak istedim ve kararsızım yardım ederseniz öneri ve fikirlerinizi önemseyeceğim:)

Bir cevap yazın