Fotoğraf Makinesi aldım şimdi ne yapmalıyım?

Tebrikler. İlk makinenizi alarak fotoğrafçılar klubüne üye oldunuz. Muhtemelen uzun bir “hangi fotoğraf makinasını alsam” maratonundan sonra şu an makineni almış eve getirmiş;  anneni, babanı, televizyonu, masa üstündeki vazoyu falan çekiyorsun..  Peki şimdi ne yapmalıyım…

Fotoğraf Makinesi

İlk tavsiyem makinenizle tanışın, duygusal bir bağ kurmanıza gerek yok ama sonuç olarak size güzel fotoğraflar çekmenize yardımcı olacak bir alet o. Tabi bu ona iyi bakmayacağımız, üvey evlat muamelesi yapacağımız anlamına gelmiyor. Elinize alın, düğmelerin yerlerini gözden geçirin, ne işe yarıyor olabileceklerine dair fikirler üretin, vizörden bakın, vizörün içindeki altta bulunan sayısal değerleri (enstantene , diyafram) görün. Sağ avucunuzu makineyi tutmanıza yarayan yere sıkıca kavuşturun, işaret parmağınızı da denklanşörün üstüne getirin. Sol avuç lensin altından tutacak şekilde ama gerektiğinde parmaklarınızla objektifi çevirebileceğiniz bir posizyona getirin. Artık makinenizi doğru tutuyorsunuz. Bu iyi bir başlangıç oldu.

Fotoğraf Makinesi

Objektifin çıkarılıp takılması, kart yuvasının yeri ve kartın takılıp çıkartılması, pil yuvası ve pilin takılıp çıkartılması, filtrenin nasıl takıldığı varsa tripoda bağlama, kafa flaşının takılması gibi aksiyonların da tekrar tekrar alıştırmalarını yapmamızda çok büyük fayda olacaktır.

Fotoğraf Makinesi

Kullanma kılavuzunu kesinlikle okuyun.

Temel fotoğrafçılık eğitimi almanızı da şiddetle öneririm ama zamanı çok önemli. Makinemizin tam anlamıyla yapabilirliklerini, hangi düğmenin hangi fonksiyona yaradığını, bu fonksiyonların aralarındaki bağlantı ve fotoğrafçılıkla ilgili deyimlere aşina olmaya başladığımızda kurs eğitmeninin anlattıklarını çok daha iyi kavrıyor olacağız. Yani uranyumu yolda bulup santral yapmaya kalkarsak patlarız. Önce ön bilgi, araştırma, eğitim sonra santral..

Fotoğraf Makinesi

İnternet üstünden birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Makinenizin özellikleri, kullanma şekilleri, fotoğrafçılık bilgileri ve bir 0çok tecrübe sizi bekliyor olacak. Ancak unutmamak lazım internetteki her bilgi doğru değildir. Araştırdığınız konuyla ilgili birden fazla kaynaktan sağlama almakta çok fayda var.

Gündelik hayatınızda kesinlikle fotoğraf makinenize, fotoğrafçılıkla ilgili aktivitelere zaman ayırın. Aksi halde aldığınız makine sadece bayramdan bayrama, düğünde, doğum günlerinde hatıra fotoğrafı çekmenize yarayacaktır.

Atın kendinizi dışarı bol fotoğraf çekin. İlk başlarda illa belli kurallara bağlı kalmanıza gerek yok. Otomatik modda bile güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Zaten yüzyılın fotoğrafını çekicem diye bir iddianızda olmasın önce toplum içinde rahat fotoğraf çekebilmeyi yani özgüveni oluşturmak ilk hedefimiz olsun. Gerisi gelecektir. Acele etmeyin, kimseye yetişmeyeceksiniz ve henüz en güzel fotoğraf çekilmedi..

Şimdilik bu kadar, görüşmek üzere..

Fotoğraf Makinesi aldım şimdi ne yapmalıyım yazısı Fotoğrafçılar Kulübü farkıyla,bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ediniz.

Yazarın diğer yazıları için : Tıklayın 

 

Bir cevap yazın