Fotoğrafçılığın Tarihinde İlk Fotoğraf

Hızla ilerleyen fotoğraf teknolojisinin günümüze kadar nasıl geliştiğini kısaca anlatamayacağımızı düşündük ve Fotoğrafçılar Kulubü olarak sizlere fotoğrafçılığın tarihinde ilk fotoğrafın hikayesi kendi yorumumuzla anlatalım istedik.Dünyada ilk fotoğrafı Fransız Joseph Nicéphore Niépce, (d.1765-ö. 1883) 1826 yılında çekmiştir. O yıllarda oluşturulan ilk fotoğraf şu şekildeydi.

İlk oluşturulan fotoğraf Fransa Burgundy bölgesindeki Niépce’nin malikanesi LeGras’daki üst kat penceresinden görünümü tasvir etmektedir. Niepce karakutu kullanarak görüntüyü kurşun-kalay alaşımı özel bir plakaya düşürmüştür. Bu plaka bitümen denilen ışığa duyarlı bir maddeyle kaplıydı. Uzun süre pozlanması gereken fotoğrafın oluşturulması 10 saate yakın bir zamanı almıştı.Plaka üzerindeki sonuçu ise burada görebilirsiniz.

Aslında Niépce fotoğraf oluşturma ile ilgili ilhamını Litografi denilen kireç taşı üzerine yağlı mürekkeple çizilmiş şekil ve yazıların basım sanatından aldı. Bu sanat 1813 yılında Fransayı sallamış olsada buradan aldığı fikirle Helyografi olarak adlandırdığı ışığa duyarlı yüzey üzerinde görüntü elde etmek için kullandığı yöntemi geliştirdi.Burada yine Niépce tarafından oluşturulmuş Helyografi örneği görebilirsiniz.

fotografciligin-tarihinde-ilk-fotograf

1927 yılında Fransada botankçi bir arkadaşının buluşunu yazması için teşvik etmesiyle Niépce buluşunu dünyaya tanıtmaya karar verdi.İngiltere’deyken Kraliyet Cemiyeti’ne buluşunu ve helyografilerini sunması için tanıtımlar yapmasını sağlandı. Niépce tarafından tümüyle “Les premieres” (ilk ışık hafiflemesiyle kendiliğinden oluşan ilk sonuç) gibi görünen bu örnekler cemiyet tarafından reddedildi ve Niépce çalışmalarına devam etmek için evine geri döndü ve deneylerini sürdürdü.Deneysel çalışmalarından bir tanesi “Servis Masası” adlı çalışma.

Diğer bir çalışması “Manastır Harabeleri” adı verilen eser ise burada.

fotografciligin-tarihinde-ilk-fotograf

1829’da Niépce, Louis-Jacques-Mandé Daguerre ile on yıllık bir ortaklık kararı aldı. Bu ortaklık kararı ile artık fotoğrafın günümüze kadarki durdurulamaz gelişim serüveni başlamış oldu. Niépce, 1833 yılında ölümüne kadar tanınma ve ekonomik başarı hayalindeki helyografiyi denemeye devam etti.İlk Fotoğraf plakasının orjinali, 1960’ların ortalarında Harry Ransom Center’a sergilenmeye başladı.Oksijensiz bir atmosfere sahip, kapalı, koruyucu muhafaza içerisinde sergilenen eseri görmek için Texas Austinde bulunan Harry Ransom Centera gitmeniz gerekmekte.Burada plakanın sergideki fotoğrafını görebilirsiniz.

fotografciligin-tarihinde-ilk-fotograf

fotografciligin-tarihinde-ilk-fotograf

Plakanın nasıl oluşturulduğunu merak edenler için burada bir video ile çok güzel anlatılmış. Videoyu hazırlayanlara teşekkürler.

Son olarak bizlere fotoğraf gibi eşsiz bir deneyimin sunulmasında katkısı olan fotoğraf tarihinde ilk fotoğrafı oluşturan mucit Joseph Nicéphore Niépceyi saygıyla anıyoruz.

 

 

 

Fotoğrafçılığın Tarihinde İlk Fotoğraf yazı serimizin devamı için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin.

 

Bir cevap yazın