Fotoğrafçılıkta Histogramı Anlamak

Fotoğrafımızı çektikten sonra, fotoğrafı kontrol ederken genellikle info kısmında bir değer diziniyle karşılaşırız. Buna Histogram diyoruz. Histogramlar neredeyse tüm modern görüntü düzenleme yazılımlarında bulunabilir. Tahminimce, bazı kompaktlar da dahil olmak üzere çoğu dijital fotoğraf makinesinde histogram görüntülenebiliyor. Buna rağmen, birçok yeni fotoğrafçı, görüntülenebilen histogramı anlayamıyor. Yeni başlayanlar için bu yazıda size histogramı nasıl anlayabileceğinizi öğretmeye çalışacağız.

Fotoğrafçılıkta Histogramı Anlamak

Histogram sözlük anlamıyla, gruplandırılmış bir veri dağılımının sütun grafiğiyle gösterimidir. Diğer bir ifadeyle, tekrarlı sayılardan oluşan verilerin, uygulanan işlemlerden sonra önce tabloya, tablodan yararlanarak grafiğe aktarılması, yani veri gruplarının grafiğinin dikdörtgen sütunlar halinde gösterilmesidir. Bir histogram, resminizin tonal değerlerinin grafiksel temsilidir yani bir deyişle fotoğrafınızdaki siyah (% 0 parlaklık) ila beyaz (% 100 parlaklık) arasındaki belirli parlaklık tonlarını gösterir.Aşşağıdaki resimde gösterildiği gibi, histogramın sol tarafında koyu tonlar görüntülenir. Sağa hareket ederken açık tonlar görülür. Histogramın orta kısmı ne karanlık ne de aydınlık orta tonları temsil eder. Bir histogramın dikey ekseni, o açık tonunun miktarını görüntüler. Histogram pozlamayla ilgilidir ancak renk tonlarından ve diğer ayarlardan da etkilenir.

Fotoğrafçılıkta Histogramı Anlamak

 

Histogramın belirli bir kısmı her iki kenarla temas halindeyse, kırpma olarak da adlandırılan detay kaybını gösterecektir. Grafiğin histogramın sağ tarafına dokunması durumunda, vurgu kırpma (tamamen beyaz olan ve ayrıntı bulunmayan alanlar) oluşur. Grafiğin histogramın sol tarafına dokunması durumunda gölge kırpma (tamamen siyah olan ve ayrıntı bulunmayan alanlar) oluşur. Her iki durum genellikle pozlama ayarlarını değiştirerek düzeltilebilir. Bununla birlikte, hepsinin fotoğrafın ambiyansına bağlı olduğunu unutmamalısınız. Örneğin, resminizde güneş varsa, parlak doğaldır, ortamın ışık değerine göre pozlama yaparsanız histogramımızda doğru değerler gösterir.

Her kamera farklıdır – örneğin Nikon kameraları, doğru ayarlar hazırlanmadan önce genellikle navigasyon tuşlarına birkaç kez yukarı veya aşağı doğru inceleme modunda basmanızı gerektirir. Birçok mevcut DSLR fotoğraf makinesi gerçek zamanlı olarak sahneye tepki veren canlı histogramlara sahiptir. Canlı histogramla etkileşim kurmak için, optik vizör yerine (Live View modu) fotoğraf çekmek için kameranızın LCD ekranını kullanmanız gerekecektir.

Histogramlar genellikle üç ana renk (kırmızı, yeşil ve mavi) ile görüntülenir ve RGB (Red Green Blue) histogramları olarak bilinirler. Farklı renklerle işaretlenmiş birkaç diyagramdan oluştuğunu göreceksiniz. Bu diyagramlardan üçü buna göre kırmızı, yeşil ve mavi renk kanallarını temsil etmektedir. Gri şema üç kanalın çakıştığını gösterir. Sarı, cam göbeği ve macenta iki kanalın çakıştığı yerde belirir.

Bazı fotoğrafçılar histogramları pozlamanın grafiksel temsillerini görmek için kullanılır. Az sayıda fotoğrafçı, tek başına histogramlara dayalı pozlamayı değerlendirmek ve bunları “iyi” veya “kötü” olarak belirtmek için kullanılır. Genellikle “iyi” bir histogram grafiği çoğu tonun grafiğin orta kısmında görüntülenmesi ile oluşur. Kenarda hiç renk uyarısı bulunmamalı veya az sayıda renk uyarısı bulunmalıdır.

 

Eksik Pozlama

Burada az pozlanmış bir fotoğrafı bulunmaktadır (çok karanlık). Gördüğünüz gibi, görüntülerin çoğunda herhangi bir parlak detay bulunmuyor. Histogram, gölge alanınında sol tarafa güçlü bir kayma gösterir hatta bazı bölgeler tamamen siyah olabilir.

Fotoğrafçılıkta Histogramı Anlamak

Aşırı Pozlama

Aşağıdaki resim aşırı pozlanmış (çok açık). Birçok ton çok parlaktır ve temelde daha koyu tonlar yoktur. Resmin büyük bir kısm neredeyse beyaz ve hiç ayrıntı taşımıyor. Gördüğünüz gibi histogram, görüntünün çok parlak olduğunu göstergenin sağa tarafına doğru kaydırılmıştır.

Fotoğrafçılıkta Histogramı Anlamak

Histogramda küçük miktarda orta tonun gösterildiğini fark ettiniz mi? Onlar, gerçek hayatta siyah olan alanları temsil ediyorlar. Modelin elbisesinin tonları, siyah alanlar, ışığı alıkoyan bölgeler örnek olarak gösterilebilir.

Doğru Pozlama

Son görüntünün histogramını analiz edelim. Gördüğünüz gibi, histogramın sol tarafında, siyahların gösterildiği bir ton var; bu da gölgelerde hiçbir detay kaybolmadığı anlamına geliyor. Sonra yükseliş görürüz – daha önce de belirtildiği gibi, histogramın bu kısmı modelin üzerindeki elbisesinin koyu tonlarını gösterir. Yeterince karanlık, ancak yine de yeterince ayrıntı taşıyor. Sola doğru hareket edersek, kat kat daha hafif tonlarda bir miktar azalma görürüz. Resmin diğer kısımları önemli derecede daha açıktır.

Sonra histogram hızla arttığını görüyoruz. Bu değerler, orta derecede aydınlık olan ve bu fotoğrafın en büyük bölümünü kaplayan arka planı temsil eder. Tonlar hafif yükselmesi ve kademeli olarak azalması modelin yüzünün ve gökyüzünün açıklığı hakkında bilgi vermektedir. Bu iki alan da küçük ancak arka plandan belirgin bir şekilde bu alanlardan daha açıktır.

 

Fotoğrafçılıkta Histogramı Anlamak

Bazı fotoğrafçılar, deklanşöre bastıktan sonra sonra fotoğraf makinesi LCD ekranının arkasında histograma bakmayı alışkanlık haline getirdiler ve buradan çoğunlukla, aşırı karanlık veya açık alanlardaki ayrıntı kaybını gösterecek herhangi bir ton olup olmadığını kontrol etmek için faydalanırlar. Histogramı kullanmak sizi profesyonellerden daha iyi fotoğraf çeker hale getirmez ancak nasıl okunacağını öğrenmek zaman zaman çok değerli olabilir. Histogramlar fotoğrafın doğru pozlandığını test etmek için en önemli görsel veridir. Umarım, bu makale histogramların ne gösterdiğini ve nasıl okunacağını anlamanıza yardımcı olmuştur.

 

Fotoğrafçılıkta Histogramı Anlamak, Fotoğrafçılar Kulübü farkıyla,bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ediniz.

Kaynak :

https://www.photographylife.com

 

 

Bir cevap yazın