Fotoğraf, gözlerini açık tutanları ödüllendirir. Eğer bir fotoğrafçı kendini gündelik dünyayı gözlemlemeye adadıysa, şans eseri hayatın çekici ve ilginç anlarını keşfeder. Fotoğrafçı Eric Kogan’ın çalışmasında da durum böyle. Fotoğrafçı keskin bir gözlem ve zamanlama anlayışıyla New York şehrinin şaşırtıcı fotoğraflarını çekmiş.

Kogan’ın sürekli büyüyen portföyündeki her görüntü, fotoğraf çekmek için doğru zamanda doğru yerde olduğu bir anını temsil ediyor. Örneğin, bir çift güvercin, arkalarında bir duvara boyanmış olan bir “X”i bilmeden yeniden yaratır. Başka bir görüntü, yakındaki bir bulutu taklit eden rüzgarda dalgalanan bir plastik levhayı gösteriyor. Fotoğrafın konusu ne olursa olsun, Kogan’ın çalışmasına bakarken fotoğrafçılığın zamanlama ve gözlem üzerine kurulu olduğunun kanıtı gibi.

Fotoğraflarıyla ölümsüzleştirilen sayısız anı arşivine sahip olmasına rağmen, Kogan’ın da favori olarak seçtiği bir fotoğraf var. İçinde kırık bir ayna olan bir çöp kutusunun kenarında duran bir kuşun görüntüsü. Yukarıya bakan ayna, yukarıdaki mavi gökyüzünü (bulutlarla birlikte) yansıtır. Kogan, “New York şehrinin sokaklarında kırık bir aynanın önünden geçmek alışılmadık bir şey değil” diyor. “O kadar çok fotoğraf çektim ki, bugünlerde onları zar zor gözlemliyorum. Beni bu sefer çeken şey ışıktı; canlı yansımanın arkasına nasıl uzun bir gölge düşürdüğünü ve çöp kutusunu nasıl bu kadar iyi aydınlattığını. Tam fotoğraf çekmek için kameramı kaldırdığım sırada bir serçe içeri uçtu ve çerçeveye tünemek için mükemmel bir yer buldu. Çok gerçeküstü ama bir o kadar da sıradan; bugüne kadar, bir çerçevenin böyle öngörülemez bir dönüş yaptığını düşünmüyorum.”

Kogan’ın mutluluk anlarını görmek için aşağı sayfaya göz gezdirin. Fotoğrafçının güncel fotoğraflarını ve arşivini görmek için Instagram’da takip ettiğinizden emin olun. İyi seyirler.

 

Kaynak : mymodernmet

Eric Kogan : website & instagram

Fotoğrafçılıkta Zamanlama ve Gözlem – Eric Kogan, Fotoğrafçılar Kulübü farkıyla. Bizi izlemeye ve sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeye devam edin.