Fotografta Photoshop Olmalı mı Olmamalı mı Sorunsalı.

Her ne kadar ekip olarak fotoğrafla alakamız yeni olmasa da “Fotoğrafçılar Kulübü” olarak yeni bir ekibiz. Bu yeni olmanın verdiği heyecanla birlikte “acaba ne konuda yazayım?” diye düşünürken birden aklıma fotoğrafla ilk başladığım zamanlar geldi. Ben de o zamanlar nelerin eksikliğini hissettiysem onlar üzerine yazmaya karar verdim.

Yaklaşık sekiz yıldır fotoğrafla uğraşıyorum, tabi ilk zamanlardaki heyecanım yok ama o zamanlara göre fotoğraf üzerine birikimim oldukça fazla. Bu yazıda da ilk başladığım zamanlarda benim de çok düşündüğüm ve fotoğrafa yeni başlayan arkadaşlarımın da çok kafa yorduğu bir konu üzerine düşüncelerimi yazacağım.

Geçenlerde bu işe merak salan bir arkadaşımla fotoğraf çekerken “abi ben Photoshop olayına karşıyım.” demesiyle bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Öncelikle Photoshop’u tanıyalım.

Photoshop, Michigan Üniversitesi’nde doktora yapan Thomas Knoll tarafından geliştirilmeye başlandı. İlk olarak Macintosh üzerinde siyah beyaz fotoğrafların düzenlenmesine yarayan program, daha sonra Adobe firmasının uygulamayı kendi bünyesine almasıyla Adobe Photoshop adını aldı ve günümüzde son sürüm Photoshop CC olarak kullanıcılarına hizmet veriyor.

Fotografta Photoshop olmalı mı olmamalı mı sorunsalı

Photoshop aslında sadece fotografçıların kullandığı bir program olmamakla birlikte günümüz dijital endüstrisinin bütün alanlarında kullanılan bir tasarım programıdır. Eğer bir işte tasarıma ihtiyaç varsa orada mutlaka Photoshop vardır. Web tasarımından tutun da bina tasarımına, basılı işlerin üretiminden tabela tasarımına kadar hemen hemen her tasarımda Photoshop kullanılmaktadır.

Gelelim Photoshop’un fotoğrafta kullanılmasına

Photoshop programı salt manipülasyon programı olmamakla birlikte fotoğrafta manipülasyon da yapmaya yarayan bir programdır. Dijital fotoğrafta ise Photoshop kullanmak neredeyse zorunluluk gibidir. Çünkü bu formatta çekilen fotoğraflar çoğu zaman istenilen renk canlılığını vermez. Zaten dijital fotoğrafın da bize sunduğu en önemli özellik çok canlı renklerle görüntü vermesi değildir.  Dijital fotoğrafı analog fotoğraftan ayıran ve onu daha kullanılabilir kılan şey ise üzerinde her türlü işlemi yapabileceğimiz ve bu işlemleri yaparken de teknik olarak herhangi bir bozulmanın olmamasıdır.

 

Aşağıdaki fotoğrafta renk düzenlemesi yapılmamış ham haldeki bir fotoğraf ve yine o fotoğrafın renk düzenlemesi yapılmış hali üzerinden bakalım.

Fotografta Photoshop olmalı mı olmamalı mı sorunsalı

Mevcut fotoğrafa yeni görseller katmak, var olan görsellerin boyutuyla oynamak:

Fotografta Photoshop olmalı mı olmamalı mı sorunsalı 

Gördüğünüz şekilde Photoshop, yeni başlayanlar için bu şekilde kullanılabiliyor. Buradaki ilk örnekte olduğu gibi fotoğrafın orijinal hali, yani hiç renk ayarı yapılmamış hali ile renklendirme işlemi yapılmış halini görmektesiniz. Bana göre burada sormamız gereken soruların en başında yapılan işlemin fotoğrafı çeken fotoğrafçının anlatmak istediğini etkileyip etkilemediğidir. Bu soru genellikle etkilemediği üzerinedir. Çünkü yapılan işlem sadece renkleri daha canlı hale getirmektedir. Mesela içinizden bazılarının “ama biz bu kadar canlı renkli görmüyoruz” diyor olabilir. Ben de o arkadaşlara şu soruyu sormak istiyorum: “Peki siyah beyaz fotoğraflar? Biz dünyayı siyah beyaz mı görüyoruz?” anlaşıldığı üzere fotoğrafın renklendirme işlemi yeni başlayan arkadaşlar için çok kafa karıştırıcı bir mesele değil, olmamalı.

İkinci fotoğrafa gelirsek, gördüğünüz gibi gerçekte de kadrajın içerisinde bulunan Haydarpaşa Tren Garı ve Sultan Ahmet ile Ayasofya camileri normallerinden büyültülmüştür. Burada sorulacak sorulardan biri; “Neden buna gerek duyulur? Evvela böyle bir fotoğraf çekerken iyi bir ekipmanınız olmayabilir. Tele objektif ile bu kombinasyonu yakalayamazsınız, normal açıyla da çektiğinizde nesneler çok küçük çıkar. Bu durumda fotoğraftaki nesneleri ögeleri büyültmekten başka yol yoktur. Burada asıl önemli olan fotoğrafçının o kareyi çekerken anlatmak istediği şeydir aslında. Kafanızda kurmuşsunuzdur, demişsinizdir ki “bir fotoğraf çekeceğim ve içerisine İstanbul’a dair yerleştirebileceğim kadar öge yerleştireceğim.” Buradan hareketle de çektiğiniz fotoğrafa koymak istediğiniz ögeleri büyülterek daha görünür hale getirirsiniz.

Çevrenizde “ben Photoshop’a karşıyım” diyen arkadaşlarınız mutlaka çıkacaktır. Unutmayın, önemli olan sizin o fotoğrafı çekerken neyi anlatmak istediğinizdir. Çünkü fotoğraf bir şeyler anlattığı sürece değerlidir.

Üzerine tez yazılacak bir konuyu basite indirgeyerek kendimce yorumladım. Sizler tabi ki farklı düşünüyor olabilirsiniz ama unutmamak lazım, hayatın her alanında olduğu gibi fotoğrafta da yeni anlayışlar keşfetmek istiyorsak farklı fikirlere katılmasak dahi o fikirlere sahip çıkmalıyız.

Fotografta Photoshop Olmalı mı Olmamalı mı Sorunsalı yazısı Fotoğrafçılar Kulübü farkıyla,bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ediniz.

Yazarın diğer yazıları için : Tıklayın 

Bir cevap yazın