Gezgin Fotoğrafçı Tüyoları

Çok değil bundan 10 yıl önce bir ülkeye gitmek ,o ülkeyi gezmek ,kültürünü anlamaya çalışmak bizler için uzak bir hayal gibiydi. Tabiki çoğumuz belli başlı ülkelere fiziken gidebiliyor turist olarak gezebiliyorduk, asıl değişim gittiğimiz ülkelerdeki deneyimlerimizi görsel yada yazıyla paylaşmak üzerinde oldu. Hatta belli başlı ülkeri ziyaret etmek,oralarla ilgili deneyimleri paylaşmak, fotoğraf çekmek artık sıradanlaşmaya başladı. Yeni lokasyonlar aramak, yeni kültürlere ulaşmak parmaklarımızın ucunda. Bir seyahat fotoğrafçısı olmak pekçok amatör ve profesyonel fotoğrafçı için tatlı bir hayaldir.Gezmek bu kadar kolaylaşmışken fotoğrafçılar olarak hazırlık aşamalarımız nasıl olmalı?

Araştırma Yapmak

Tabiki hepimiz ziyaret edeceğimiz ülkeleri az çok araştırıyoruz. Nerelere gidilir nerede yemek yenir, bunun dışında gezgin bir fotoğrafçı olarak extradan araştırılması gereken bazı noktalar var. Hava durumunu, topoğrafyasını, dini geleneklerini, tıbbi tavsiyeleri, pasaport ve vize gerekliliklerini kesinlikle kontrol edin. Ülkede belli bir salgın hastalık olup olmadığını Dünya Sağlık Örgütünden ve Sağlık Bakanlığından soruşturun. Eğer salgın hastalık riski varsa kesinlikle gitmeden önce gerekli aşılarınızı olun. Ne kadar çok şey biliyorsanız, karşılaşacağınız süprizler o kadar az olur.

gezgin-fotografci-tuyolari

Gideceğiniz yer hakkındaki bulabildiğiniz önemli bilgilerin döküman halinde basın ve yanınızda tutun, pekçok yerde çok kötü internet bağlantılarıyla karşılaşabilirsiniz. Hatta ülke içerisinde yapacağınız seyahatlerin yol güzergahlarını,kalkış/varış noktalarının baskısını alın. Üzerinizde bulunacak pasaport, uluslararası kimlik vs. varsa onlarında fotokopisini çektirin ve çantanızın bir yerinde saklayın. Eğer programınız sabitse kalacağınız yerlerin toplu taşıma güzergahlarını, kalacağınız yerin adresini ve yaptırmış olduğunu rezervasyonuda baskı şeklinde kağıda dökün.  Telefonunuzun çalınması, şarjınızın bitmesi gibi kötü durumlarda kesinlikle size yardımcı olur.

Eğer bulabilirseniz gittiğiniz ülkenin dilinde kolay anlaşabileceğiniz kelimeleri ve kalıp cümlelerin baskısını alın hatta ezberleyebiliyorsanız ezberleyin. Emin olun bir yabancıdan kendi dilinde “Merhaba” duymak dünyanın neresinde olursa olsun oradaki yerel halkın hoşuna gider ve zor durumda size yardım etmekten keyif alırlar.

gezgin-fotografci-tuyolari

Son olarak gideceğiniz ülkedeki Büyükelçiliğinizin, Turist Polisi yada Turizm danışma bürolarının numaralarını edinin. En zora düştüğünüz anda size yardımcı olabilirler yada nasıl davranmanız gerektiği hakkında size bilgi verebilirler.

Ekipmanınızın Seyehati

Ne kadar büyük, ağır yada korunaklı olursa olsun ekipmanınızı bagaja vermeyin. Bagaj görevlileri her ne kadar çantanıza nazik davransada bagaj bandındaki kocaman dişliler veya çantanızın uçağa yüklenene kadarki seyahatiyle ilgili hiçbir uçuş firması garanti veremez. Eğer ekipman çantanız uçağın içine sokamayacağınız şekildeyse kesinlikle yolculuğa başlamadan sigortalattırın.

gezgin-fotografci-tuyolari

Giysiler 

Daha fazla giysi almak yerine yanınıza daha fazla para alın. Seyahatlerinizde bir tişörtü iki gün giyebilirsiniz giysi almak yerine kendi özel eşyalarınızı almanız daha mantıklı, bunlar ilaçlarınız,sıkcı yolculuklarda okuyabileceğiniz keyif aldığınız bir kitap olabilir. Eğer boş yeriniz olursa kesinlikle tropik bir ülkeye gitseniz bile bir yağmurluk, bir eldiven ve karşılaşabileceğiniz en soğuk havaya dayanabilecek bir polar alabilirsiniz. Hava koşullarının aniden nasıl değişeceğini yada süpriz bir seyehatle keşfedilmemiş soğuk ül bölgeye yolculuk yapmayacağınızı bilemezsiniz. Bu sizi hazırlıklı yapar. Giysilerini koyduğunuz çanta kesinlikle yumuşak ama sağlam kumaştan kilitlenebilir şekilde olmalı. Yumuşak çantalar boşlukları doldurabilir, sert çantaların çantanın hacmini kaplayacak kadar yere ihtiyacı vardır. Eğer olabiliyorsa alt kısmında tekerlekleri olsun. Bagajınızla bir yerden başka bir yere yürürken iki çantatınızıda sırtınızda taşımanızı engeller.

gezgin-fotografci-tuyolari

Fotoğraf Çekimi

Nerede çekim yapıyorsak yapalım nazik ve saygılı olmak en önemli davranış. Kendi ülkemizde nasıl herhangi biri insana doğruca gidip onun fotoğrafını çekmeye başlamıyorsak bunu yabancı bir ülkede de yapmamalıyız. O ülke ile ilgili yapmış olduğunuz kültürel araştırmanızda dikkatinizi çeken husuları göz önüne getirerek, pasif katılımcı şekilde izin alarak yada rızasından emin olduğumuz anların çekimleri yapmalısınız.

gezgin-fotografci-tuyolari

Bir ibadet alanına girmeden önce girişteki uyarı levhalarına göz gezdirien, emin olun anlayacağınız şekilde çizimler yada açıklayıcı metinler bulabilirsiniz. Eğer bir uyarı levhası göremezseniz bir süre mola verin ve giriş kısmında insanları inceleyin, bu size o alanda insanların nasıl davrandığıyla ilgili bilgi verecektir.

gezgin-fotografci-tuyolari

Yemeklerini kesinlikle lokal restoranlarda yiyin, burada yerel halkla iletişimde olursunuz, onları yakından tanıma fırsatı yakalarken belkide turistlerin elde edemeyecekleri bilgiler yada yeni yerlerin tarifine ulaşırsınız. Oradaki yerli halk ile ortak bir anlaşma diliniz yoksa onlara fotoğraf makinaızı gösterip, çektiğiniz fotoğraflara bakmasına izin verebilirsiniz.

gezgin-fotografci-tuyolari

Çevrenizle etkileşim içerisinde olun. Bir eşyanın yerini değiştirebilir yada bir kişiye başka bir yerde durması için rica edebilirsiniz. Farklı bir ışık yakaladığınızda o ışıkta bir insan olmasını isteyebilir ve bnun için birisinden ricada bulunabilirsiniz.

Otel respsiyonunuzdan lokal bilgileri edinin, bulunduğunuz zamandaki festivaller, açık pazarlar, gösteriler gibi. Bu tarz yerlerde inanılmaz fotoğraflarla karşılaşabilir, dönüşte resepsiyonistinizin yanaklarına tatlı bir öpücük kondurmak isteyebilirsiniz.

gezgin-fotografci-tuyolari

Güne erken başlayın, geç bitirin. Gece güvenlikle ilgili bir problem duymadığınız yerlerde gece pazarlarını, eğlence yerlerini, kalabalık caddelerdeki hayatları fotoğraflamaya çalışın.

Size ikram edilen birşeyi asla geri çevirmeyin. Bu saygısızlık olarak algılanabilir, tadını beğenmeseniz bile beğenmemiş gibi davranmayın, farklı olduğunu damak tadınıza uymadığını belirten hareketlerle anlatmaya çalışın, kesinlikle görebilecekleri şekilde çöpe atmayın.

gezgin-fotografci-tuyolari

Görüntülemek istediğiniz ama tehlikeli olduğunu düşündüğünüz yerlere lokal halktan birileri ile birlikte gidebilirsiniz. Eğer yerel halkla iletişim problemi yaşıyorsanız bir rehber tutmanız işinizi çok kolaylaştırır.

En iyi fotoğrafı çekebilmek için defelarca deklanşöre basın, yakın ,geniş macro eğer fırsatınız varsa bütün planları alın.

Gezgin Fotoğrafçı Tüyoları yazımız Fotoğrafçılar Kulübü farkıyla, bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ediniz.

 

Yazarın diğer yazıları için : Tıklayın 

 

 

 

Bir cevap yazın