Harika Bir Fotoğraf Oluşturmak için 4 Temel Eleman

Harika bir fotoğraf için ‘tarifi’ nedir? Bu soruya cevap vermenin zor olduğunu biliyoruz, bizler için COOPH‘deki arkadaşlarımız bu soruyu fotoğrafçı Craig Semetkoya sordular. Craig Semetko, otantik insan tecrübesine odaklanan Amerikalı fotoğrafçıdır. Semetko hepsinin 4 ana öğeye geldiğine inanıyor: Tasarım, Bilgi, Duygu ve Zamanlama.

Harika Bir Fotoğraf Oluşturmak için 4 Temel Eleman

Tasarım

Bu, geometri ve kompozisyonla ilgili ister fotoğraf içindeki geometrik şekiller ister resimdeki öğeler arasındaki geometrik ilişkiler olsun. Herhangi bir “kural” ya da kompozisyonkurlına uymak zorunda değilsiniz.  Ancak fotoğraflarınızı çekmek yerine yapmak zorunda olduğunuzu unutmayın.

Harika Bir Fotoğraf Oluşturmak için 4 Temel Eleman

Bilgi

Harika bir fotoğraf, izleyiciye bilgi verir ; bir öykükün başlangıcındaki gibi. Bazı fotoğraflar hikayeyi diğerlerinden daha fazla anlatıyor ancak bir harika fotoğraf, en azından bir hikayenin çekirdeğini içermelidir; bu, izleyicinin aklında anlattığı çekirdek bilgi ile genişleyebilir.

Yeterli bilgi yok ise ve izleyiciniz hiçbir şey hissetmeyebilir; Çok fazla bilgi verildiğinde ise izleyici kafasında imajı hazır olarak görür.

Duygu

Bu öğe sürekli olarak tekrarlanır, ancak abartılamaz. Harika bir fotoğraf, izleyiciye bir şeyler hissettirir. Bir insanın öznesini fotoğraflarken, bu his sevinç, üzüntü veya eğlence olabilir,yakalanan duygu asıl verilmek istenendir. Manzara fotoğrafları için bu his, sakinlik ya da huzur olabilir.

Zamanlama

Bir sahnenin unsurları, sahnedeki ışık veya sahnenin özneleri hizalandığında ve fotoğraf sihri gerçekleştiğinde mükemmel anı yakalayın. Harika bir fotoğraf izleyiciye, bir an önce veya bir an sonra çekilemeyeceği izlenimini vermelidir.

 

Bu “kurallar” ın her birisine daha da derinleşmek ve daha fazla örnek fotoğraf görmek için videoyu izleyebilirsiniz. Ve bir dahaki sefere fotoğraf çekerken kendinize sorun : Çekeceğiniz fotoğraf iyi bir fotoğraf olabilmek için yeterli elemanlara sahip mi?

Bütün fotoğraflar Craig Semetkoya aittir.

 

Harika Bir Fotoğraf Oluşturmak için 4 Temel Eleman yazımız Fotoğrafçılar Kulübü farkıyla, bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ediniz.

Kaynak:

http://petapixel.com/

 

 

 

Bir cevap yazın