İyi Bir Manzara Fotoğrafçısı Olmak İçin 10 İpucu

Manzara fotoğrafçılığı başlangıç için fotoğrafçıların tercih ettiği ilk seçeneklerdendir. Aslında bu bir tercih olarak değilde zorunda kalınarak başlanan bir durumdur. Fotoğrafçılığı daha iyi öğrenmebilmek için önce en kolay ulaşılabilen manzara fotoğrafları ile başlanır. Peki nedir sizi iyi manzara fotoğrafı çekmeniz sağlayacak olan ipuçları. Bu yazımızda iyi bir manzara fotoğrafçısı olmak için 10 ipucunu sizler için derledik.

İpucu 1 : Geliştirmekten korkmayın.

Artık tam otomatik moda ile fotoğraf çekmeyin. Gerçekten fotoğrafçılık bilginizi geliştirmek istiyorsanız, fotoğraf makinesinde tam otomatik modu kullanmayı bırakmanız önemlidir. Bir çok yeni fotoğrafçı için çok “rahat” hissedebilirken, otomatik mod size gerçekten yardımcı olmaz ve sizi kolaya alıştırarak gelişiminizi engeller.

Diyafram öncelikli modu kullanın ve bu modda deneler yapın. İnsanların yıllardır otomatik modda çekmeye alışarak kendi istediğinin ötesinde makinenin kendine sunduğunu çekmeye alışıyor. Öncelikle diyafram modunda başlayarak sonrasında bu modu geliştirerek ve hakim olarak diğer modlara geçebilirsiniz. Bu sizin ışığın makinanızın sensörüne girişini kontrol etmenizi sağlayacaktır. Denemeler sonucunda teknik bilginiz artacaktır.

İyi Bir Manzara Fotoğrafçısı Olmak İçin 10 İpucu

İpucu 2: RAW formatında çekmek

Bunu sadece Raw formatında çekmek olarak düşünmeyin, eğer çekinceleriniz varsa kameranızı RAW + JPEG olarak çekecek şekilde ayarlayın. Hem elinizde JPEG dosyanız olur hemde işlenebilir RAW dökümanıda elde ederseniz. Başlangıç için JPEG dosyaları kullanabilir aynı zamanda RAW işleme denemeleride yapabilirsiniz. Unutmayın bu şekilde çekimler kayıt diskinizde 2 kata yakın dosya alanı kaplar ama denemeye değerdir. Çünkü RAW, manzara fotoğrafçısı için son derece önemlidir, çünkü karanlık ve ışık arasında çok fazla kontrast bulunan gün doğumu / gün batımı çekiyoruz. RAW ile, beyaz dengenizi kalite kaybı olmadan da değiştirebilirsiniz. Son olarak, dosyalar düzenleme için daha fazla veri içeriyor.

İyi Bir Manzara Fotoğrafçısı Olmak İçin 10 İpucu

İpucu 3: Daha fazlasını öğrenin 

Fotoğrafı işleme, manzara fotoğrafçılığında, yalnızca görüntüyü çok az ayarlamış olsa bile önemlidir. Günümüzde, bunu yapmadıysanız Lightroom’u yükleyin. Temel post-processing, renk ve kontrast değişiklikleri ile bunları kolayca dengeleyebilmeniz açısından görüntülerinizi daha iyi hale getirebilir. 2 Numaralı noktada belirttiğim gibi, RAW çekimi bir zorunluluktur. Popüler sosyal medya kanallarının manzara bölümlerine baktığınızda, çekimlerin% 99’unun bir şekilde işlendiğini size garanti ederim. Günümüzde Dijital müdahaleye karşı olmak diye bir durum olamaz ,eğer fotoğraflarınızı hiçbir sosyal ortamda yayınlamıyor ve halen fotoğraf kartlarına basıyorsanız ,siz bir istisnasınız.

İyi Bir Manzara Fotoğrafçısı Olmak İçin 10 İpucu

İpucu # 4: Ayarları çok önemsemekten vaz geçin

İnsanlar sık sık birbirlerine fotoğrafı “nasıl veya hangi ayarda ayad hangi değerde” çektiklerini soruyor. Bu çok önemli bir durum değildir. Aynı ayarları yapan farklı makinalar veya lensler bambaşka sonuçlar verebildiği gibi sonradan dijital müdehale ilede bambaşka sonuçlar alınabilir. Bu sebeple başkalarının çektikleri fotoğrafların ayarlarını önemseyip kopyalamak yerine zaman harcayarak kendiniz keşfetmeye çalışın.

İyi Bir Manzara Fotoğrafçısı Olmak İçin 10 İpucu

İpucu 5: Tripodsuz asla!

İyi bir tripod, manzara fotoğrafçısının en önemli araçlarından biridir. Bütçenizin alabileceği en iyi tripodu alın unutmayın en iyi makineler bile tripod olmadan manzara fotoğrafında istediğiniz sonucu vermez.

İyi Bir Manzara Fotoğrafçısı Olmak İçin 10 İpucu

İpucu # 6: Daha fazla dışarıya çıkın

İstediğiniz kadar yazılar okuyun, insanlarla konuşun yada bir fotoğraf üzerinde onu işlemek için çalışın hiçbirisi size dışarıda fotoğraf çekmekten fazlasını öğretemez. Sosyal medyada yada kitaplar arasında zaman geçirmek yerine dışarı çıkıp sürekli denemeler yapmak size manzara fotoğrafçılığı hakkında çok fazla şey öğretecektir.

İyi Bir Manzara Fotoğrafçısı Olmak İçin 10 İpucu

İpucu # 7: Diğer fotoğrafçıların başarısı konusunda endişelenmeyi bırakın

Diğer fotoğrafçıların yaptıklarıyla ilgili endişelenmeyin ,günümüzde her an çevremizdeki rekabeti hissediyoruz. Çoğu zaman, insanlarınbaşka fotoğrafçıların işleri hakkında burun kıvırdıklarını ama onların iyi bir seviyeye gelmek için pek bişey yapmadıklarını gördüm.Diğer fotoğrafçılar hakkında endişelenmeyi bırakın ve kendinizi geliştirmeye odaklanın. Kendi fotoğraflarınıza eleştirel bir gözle bakın veya bazı arkadaşlarınıza / ailenize, yaptığınız bazı çekimler hakkında ne düşündüklerini sorun.

İyi Bir Manzara Fotoğrafçısı Olmak İçin 10 İpucu

İpucu 8: Suçu ekipmanınıza atmayı bırakın

 

Şu anda kullandığımız akıllı telefonlar inanılmaz görselleri bizlere sunmaktadır. Bunu yaparken sosyal medyamızda alkışlanmak ve saygı duyulmak başka birşey, doğaya çıkıp orada doğanın size verdiğinizi gözünüze yakın teknolojideki makinanızla fotoğraflamak başka birşeydir. İyi ekipman iyi fotoğrafı çektirmez, öncelikle elinizdeki makinanızı en iyi şekilde kullanmayı öğrenin. Bunu denemeler sonucunda yapabileceğinizi biliyoruz. Eğer artık belli bir seviyeye geldiyseniz makinanızda ve kendinizde eksik gördüğünüz yanları tamamlaması için ekipmanınızı yeileyebilir yada yükseltebilirsiniz. Unutmayın fotoğrafı makina çekmez.

İyi Bir Manzara Fotoğrafçısı Olmak İçin 10 İpucu

İpucu 9: Sabır, özveri ve bilgi

Sosyal medyada gördüğünüz iyi manzara fotoğrafları inanılmaz özveri ve sabırla oluşturulmuş görsellerdir. Birçok kişi fotoğrafın sadece fotoğraf makinesi ile çekildiğini ve yayınlandığını düşünüyor. Bir manzara fotoğrafçısı belli bir yeri veya sahneyi aklına koyduğunda ve o kusursuz görüntüyü elde etmek için günler, haftalar ve bazen yıllarca orada kalabilir. Bu sadece bir kez çekilen bir görüntü değildir, uzun çalışmanın sonucudur. Görüntünün size yada makinanıza gökten düşeceğini sanıyorsanız manzara fotoğrafçılığını bırakın.

İyi Bir Manzara Fotoğrafçısı Olmak İçin 10 İpucu

İpucu # 10: Fotoğrafınızda fazladan bir şey bulmaya çalışın

 

Sadece manzara fotoğrafı çektiğinizi düşünmeyin. Fotoğrafınız canlı bir organizma gibidir. Organizma içerisinde farklı olanı ve en iyi görseli verecek olanı seçmek sizin elinizde. Bunu sağlamak için çok pratik yapmak, çok fazla manzara fotoğrafı görmek ve işin teknik bilgisine hakim olmak lazım. Örnekle yıldırım fotoğraflamak istediğiniz bir alanda ön planınıza bir ev, bir canlı yada ağaç almak fotoğrafınıza farklılık katmaktır.

İyi Bir Manzara Fotoğrafçısı Olmak İçin 10 İpucu

İyi Bir Manzara Fotoğrafçısı Olmak İçin 10 İpucu, Fotoğrafçılar Kulübü farkıyla, bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ediniz.

        

Bir cevap yazın