Bayrakları As Serisi : Nuri Bilge Ceylan

Hepimizin çok yakından tanıdığı Altın Palmiye ödüllü yönetmen Nuri Bilge Ceylanı birde fotoğrafçı kimliğiyle inceleyelim istedik.Sanatçının bir haber kanalında yayınlanan röportajında fotoğrafçılığı hakkında söylediği sözlerle birlikte çekmiş olduğu fotoğraflar ile başlayalım.

Bir tesadüfle başladı biraz. Uzak filmini bitirdikten sonra biraz dinlenmek için, ki dinlemeye çok ihtiyacı olur insanın bir filmi bitirdikten sonra, Kapadokya’da bir arkadaşımızı ziyarete gitmiştik. Arkadaş bizi çevrede gezdirirken bir akşamüstü, son derece tesadüfen, şu Kapadokya fotoğrafını çektim orada. Sonra İstanbul’a dönüp onu bastığımda çok beğendim bu fotoğrafı,Bu duygu bu çalışmayı devam ettirme hissi yarattı bende.

nuri bilge ceylan fotografciligi nuri bilge ceylan fotografciligi

Resim sanatın insansı rahatlatan,düşünmeye sevkeden bir yanı her zaman vardır.Aynı zamanda Japon ve Çin resimleride beni çok etkilemiştir, bu resimlerde inanılmaz bir denge duygusu vardır.İnsanı derin düşünmeye sevk eden manzara resimleri ağırlıklıdır.Bu tür resim çalışmaları beni çok etkilemiştir.

nuri bilge ceylan fotografciligi nuri bilge ceylan fotografciligi

Sinema yeni başladığım zaman beni çok korkutan bir sanattı.Öğrenmem gereken varlığını bilmediğim bir gizem barındırıyordu sanki.Dolayısıyla o endişe bende başka birşeyle ilgilenmeye fırsat bırakmıyordu.Bu sebeple bütün çabamı bu rada kendime gördüğüm eksiklerimi kapatmaya harcıyordum.Sinemedaki bu eksiğimi yavaş yavaş tamamladığımı düşünmeye başlayınca boş zamanlarımı daha başka birşeye yönlendirebileceğim hissayatı içime doğdu.Oda doğallıkta fotoğraf oldu çünkü onu özlediğimide anladım.

nuri bilge ceylan fotografciligi nuri bilge ceylan fotografciligi nuri bilge ceylan fotografciligi

Üretme aşamasında fotoğraf çok daha farklıdır ve çok daha zevklidir. Bir manzara karşısında yalnız başınıza o durum ile daha kolay ilişki kurabilirsiniz.Film çekimi sırasında ne kadar güzel bir mazara karşısında olsanız bile onu 50 kişi ile birlikte çektiğiniz için hiçbir şey hissetmezsiniz ama fotoğraf terapi gibi gelir o anlamda. O manzarayı kendi ruhunuzun süzgecinden geçirip öyle yansıtırsınız. Bir manzarayı ben hiçbir zaman olduğu gibi görmem ama görmek istediğim gibi yansıtmaya,çekmeye çalışırım.

nuri bilge ceylan fotografciligi nuri bilge ceylan fotografciligi

Yönetmenlik insana dünyayı kendi anlamına zorlama alışkanlığı getiriyor biraz ,dolayısıyla dış gerçekliği olduğu gibi kanul etmek istemiyorsunuz.Yönetmenlikten gelen bu alışkanlık fotoğrafada sireyet etti.Bir fotoğrafı düzenlemek yada ona istediğiniz anlamı vermek bir sineme filmine göre çok çok kolay geliyor.

nuri bilge ceylan fotografciligi nuri bilge ceylan fotografciligi

Eskiden beri fotoğrafın dokusuda içeriği kadar öenmliyid benim için, onun parlaklığı, kullanılan kağıt bunlarda insana yine değişik bir haz verir.Eskiden fotoğrafta en haz haz etmediğim şey o fotoğraf kartlarının dokusu yada parlaklığıydı,keşke suluboya kağıtları gibi kağıtlara basabilseydik keşke diye bir duygu geçerdi içimden.Şimdi yeni teknolojide bu daha zevk verici hale geldi yani daha sonucu kontrolümüz altında tutabileceğimiz bir forma büründü teknoloji sayesinde.Eskiden şimdi ulaştığım dokuya ulaşamıyordum ve bunun için çok denemeler yaptım.Fotoğrafı çok özel ,zamana dayanıklı suluboya kağıtlarına benzeyen kağıtlara bastıktan sonra üzerine bir takım vernikler sürüyorum hem dayanıklılığını arttırıyor hemde parlaklığını arttırarak daha dayanıklı hale getiriyor. Bu tarz şeyler insana iyi geliyor.

nuri bilge ceylan fotografciligi nuri bilge ceylan fotografciligi

Karlı dönemeç fotoğrafını severim çünkü,normal hayatta çok sıradan gibi görünen bir yerden çıkarılmış bir fotoğraftır.Görkemli bir yerden çıkarılan fotoğraftançok kimsenin fark etmeyeceğini düşündüğü bir yerden çıkarılmış bir fotoğraf olduğu için beni daha çok heyecanladırır.Bu sebeple o fotoğrafı severim.

Sanatçının “For My Father” isimli fotoğraf serisinden kareler ise burada.

nuri bilge ceylan fotografciligi nuri bilge ceylan fotografciligi nuri bilge ceylan fotografciligi

Türk sinemasına kattıkları bir yana Türk fotoğrafçılığınada katkılarından dolayı kendisine sonsuz teşekkürlerimizi sınuyoruz.

 

 

Bayrakları As Serisi : Nuri Bilge Ceylan Fotoğrafçılar Kulübü farkıyla,bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ediniz.

Kaynaklar:

www.nuribilgeceylan.com

www.sanatblog.com/nuri-bilge-ceylan-turkiye

Yazarın diğer yazıları için : Tıklayın 

Bir cevap yazın