Portre Çekimleri İçin Hangi Ekipmanı Kullanmalıyız

Çoğu profesyonel fotoğrafçı portre çalışmaları için full-frame kameraları tercih eder ancak full-frame yada crop factorlü fotoğraf makineleri ilede hemen hemen aynı sonuçlar alınabilir. İyi bir görüntü için kendini rahat hissedeceğiniz bir gövdeylede istediğiniz sonucu yakalayabilirsiniz. Profesyonel olmayanlar için 5.000$ değerinden fazla bir gövdeyi almak iyi bir portre çekebilmenin olmazsa olmazı değil.

Kullanmaktan memnun olduğunuz markayı seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır,hangi makina olduğunu anlamanız için çevrenizde fotoğraf makinası olan insanlarla iletişe geçip makinası hakkındaki görüşlerini alabilir,hatta fırsatınız varsa makinayı kısa süre kullanmak için ödünç alabilirsiniz.bazıları, bir kameranın tasarımı ve arayüzü hakkında çok farklı fikirlere sahipler; rahat bir kamera, resimleri daha kolay almanızı sağlayacaktır.Sevdiğiniz makinayı seçmeniz uzun yıllar harcayacağınız hobinizle aranızdaki bağınızı arttıracaktır.

Canon mu Nikon mu? sorusuyla hepimiz defalarca karşılaştık hatta bazı insanlar Canoncu bazıları Nikoncu oldu.Burada Canon mu Nikon mu? yazımıza bakın.

Bütçenin fotoğraf hobisi için önemini hepimiz biliyoruz. Bütçenizin ne alıcağınıza karar verdiğini unutmayın.

Bütçeniz için 1.300 dolara Canon 6D veya 1.200 dolara Nikon D610 önerebiliriz.Bu iki makine full-frame ihtiyacınızı karşılayacak seviyede yarı profesyonel makinalardır.

Portre Çekimleri İçin Hangi Ekipmanı Kullanmalıyız

2.900 dolar ile Canon 5DS, 2.300 dolara Nikon D810,3.000 dolara Sony a7R II,2.000 dolara Sony a99 II, 3.300 dolara Canon 5D Mark IV öneriyoruz. Bu serideki makinalar full frame olması haricinde yüksek megapiksel olmaları sebebiyle orta formata yakın sonuçlar verebilmektedirler.

Portre Çekimleri İçin Hangi Ekipmanı Kullanmalıyız

 

Sınırsız bir bütçeniz varsa 6.500 dolara Canon 1D X Mark II veya 6.000 dolara bir Nikon D5 alabilirsiniz.

Portre Çekimleri İçin Hangi Ekipmanı Kullanmalıyız

Bütçeniz 1000 dolardan daha az ise Sony, Fujifilm ve Panasonic APS-C özellikli makinaları inceleyebilirsiniz.

Lens

Gövdeye karar verdikten sonra asıl karar verilmesi gereken lens seçeneğidir. Öyle geniş bir ürün ve fiyat gamı vardır ki hangisini alacağınıza karar veremezsin. Sziler için hemen bir eleme yapalım. En sık kullanılan portre mercekleri 50m ila 200mm aralığındadır. Geniş açılı mercekler bozulmaya neden olur, dolayısıyla geniş açılı lensleri ve zoom lensleri eliyoruz. Burada sizlere tek tek lensleri saymak yerine arama seçeneklerini daraltmak daha mantıklı, çünkü her lensin sonucu farklı olduğu gibi en önemli etken olan bütçenizi bilmemiz olanaksız.

Genelde bütün portre çekimlerinde kullandığım lens 50mm f1.2, 85mm f1.2 ve 100mm f2.8 Macro. Şimdi size fiyatlarını vereceğimiz lensler sınıfında test edilmiş portre için kullanılabilecek en iyi lenslerdir.

Canon 50mm f1.2 fiyat 1.350 dolar

Sigma Art serisi 50mm f1.4 fiyat 900 dolar

Nikon 50mm G Type 1.4  fiyat 550 dolar

Canon 85mm f1.2 fiyat 1.600dolar

Nikon 85mm G Type f1.4  fiyat 1.900 dolar

Sigma 85mm f1.4 fiyat 1.150 dolar

canon 100mm L f2.8 fiyat 850 dolar

Nikon 105mm NanoVR f1.4 fiyat 900 dolar

Portre Çekimleri İçin Hangi Ekipmanı Kullanmalıyız

Lenslermizin çoğu Canon veya Nikon, fotoğrafçılar genelde bu iki markanın lenslerinin en iyilerine sahip olamaya çalışır ancak Zeiss, Sigma ve Tamron’un en üst düzeydeki üçüncü parti lensleri pazarda muhteşem objektifler üretiyor. İstediğiniz bir lense bütçeniz uygun değilse diyafram açıklığı değerini düşürerek yani Canon 50mm 1.2 lense bütçeniz yetmiyorsa 50mm 1.4 lensine yönelebilirsiniz.

“Kit” lensler (kameralarla birlikte gelen objektifler) makinanın öğrenilmesi amaçlı lenslerdir, genellikle daha yüksek fiyatlı lensler kadar keskin ve tatmin edici değildirler.

Ekipman

Portre fotoğrafçılığı tarafından kullanılan sayısız ışık ekipmanı var. Olması gereken araçlar şemsiye, yumuşak sofboxlar ve reflektörlerdir. Aranacak bazı iyi markalar Elinchrom, Lastolite, Profoto, Hensel, Brocolor ve diğer binlerce çinli markadır. Her flaş ve ışık düzenleyici firmanın kendi değiştirici çizgileri vardır. Daha yüksek fiyatlar ile genellikle daha dayanıklı kumaşlar, daha kolay kurulum ve kaliteli aksamının dayanıklılığı ile kullanımı yıllarca sürecek ekipman satın alınabilir.

Gün ışığında portre çekimleri için temel fotoğrafçılığın ışık kuralları haricinde ilk kullanılbilecek ekipman farklı boyutlardaki reflektörlerdir. Yansıtıcı malzemenin kalitesine ve ekipmanın markasına göre fiyatları değişiklik gösterir. Gün ışığında genelde reflektörümüzü güneş ışığını ışık görmeyen alana dolgulamak yada modelimizi aydınlatmak için kullanırız. Güneşin çekim esnasında aldığı konum ışığımızın rengini,tonunu ve keskinliğini değiştirecektir.

Ben genellikle Lastolite kullanıyorum. Lastolite Silver/Gold 75cm yada 95 cm  işinizi görecektir. 75 cm Lastolite reflektör 175TL , 95 cm Lastolite reflektör ise 250TL’ye satın alınabilir.

Portre Çekimleri İçin Hangi Ekipmanı Kullanmalıyız

Tepe flashları ile portre ışığı yapabilmek için Canon 580 Ex II yada Canon Speedlite 600 ex II fiyatları 600 ila 700 dolar arasında. Nikon için SB-500 modeli 550 dolar yada SB-900 modeli 300 dolar fiyatı ile işinizi görecektir.

Portre Çekimleri İçin Hangi Ekipmanı Kullanmalıyız

İyi bir portre çekmek için softbox olarak Elinchrom Deep Octa 70cm yada 100cm ambiyasın dışında modelinizin en iyi şekilde aydınlatılmasını sağlayacaktır. Fiyatı 70cm için 280 dolar ,100cm için 450 dolardır. Elincrom 44cm Beauty Dish  portrenize yarattığı odaklanmış ışık ve gölgeler ile hatları belirginleştirir ,derinlik verir. Fiyatı 300 dolar civarında.

Diğer bir ışık kaynağı olarak kullanavileceğimiz ekipman Led ışıklardır. Portre çekimlerinde son zamanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Godox marka led 308 wifi kumandalı ve Mcplus led light gibi ekipmanlar 100 -150 dolar fiyat aralığında. Meikenin Ring Led Lightlar ise 100 dolar fiyatında.Buradan Godox marka led 308 wifi kumandalı Led Light ürününü inceleyebilirsiniz.

Çekim için kullanacağımız tetikleyici ise Pocket Wizard yada YoungNuo olabilir. Bu tetikleyicilerle yüksek senkronizasyon yakalayabilir,portrelerinize fark katabilirsiniz. Pocket Wizard fiyatı 500 dolar ,YoungNuo fiyatı 100-250 dolar.

Paraflash olarak ürün yelpazemiz öyle geniş ve ihtiyaca yönelik ki sizlere net bir marka yada model söylemek olanaksız. Şunu unutmamalıyız oluşturacağımız portrenin doğru aydınlatılması için bazen 4 yada 5 adet paraflasha ihtiyaç duyabiliyoruz. Belli başlı markaların haricinde Çin üretimi olan markalarda çekim için bütçemizi zorlamadan işimizi görecektir. Elinchrom, Profoto, Hensel, Brocolor Türkiyede kullanabileceğimiz kaliteli markalar arasında bunun dışında Golden Eagle marka set flash 1000 dolar gibi bir fiyata, Star marka 3 kafa seti 800 dolara bütçenizi zorlamadan kullanabilirsiniz. Unutmamak gerekirse  bir Kore markası olan RimeLite bizzat test etmiş birisi olarak sizlere gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Malzeme kalitesi orta ürün performansı iyi fiyatı uygun bir marka bakıyorsanız RimLite deneyebilirsiniz. 500w 2 Paraflashlı set fiyatı 1000 dolar civarı.

Bahsettiğim gibi portre fotoğrafı çekmek için satın alabileceğiniz ekipman sadece bütçenizle sınırlı. 1000 dolar ile bir set kurabilir 10.000 dolar ile malesef tek bir paraflash alamayabilirsiniz. Burada belirleyici olan önceden söylediğim gibi sizin bütçeniz.

Burada açık havada ve studyoda çektiğim bazı portrelerin çekim bilgileriyle birkte inceleyebilirsiniz.

 

 

Portre Çekimleri İçin Hangi Ekipmanı Kullanmalıyız yazımız Fotoğrafçılar Kulübü farkıyla, bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ediniz.

Kaynak :

Fiyat bilgisi http://mikrofotograf.com tarafından hazırlanmıştır.Ayrıntılı bilgi için web sitesini ziyaret edin.

Yazarın diğer yazıları için : Tıklayın 

 

 

 

 

Bir cevap yazın