Pulitzer ödülleri nedir?

Bu yazımızda tüm dünyada en prestijli ödül olan Pulitzer ödüllerini ve bazı yıllarda kazanan fotoğrafları sizler için derledik. Öncelike Pulitzer ödülü nedir onu açıklayalım.

Pulitzer Ödülü , gazete, dergi ve çevrimiçi gazetecilik, edebiyat ve Amerika’daki müzik kompozisyonlarındaki başarılar için bir verilen ödüldür. Amerika’da en büyük ve prestijli ödül kabul edilen Pulitzer Ödülü dünya genelinde de büyük başarılara imza atmış işlerin tescillenmesi olarak görülür. 19. yüzyılda Musevi kökenli Macar asıllı Joseph Pulitzer adlı bir gazeteci tarafından fikrin ortaya atılması ile başlamıştır. İlk ödüllerin 4 Haziran 1917’de verilmesine rağmen, artık Nisan ayında açıklanmaktadır. Ödüller, yirmi bir kategoride her yıl verilir. Kategorilerin yirmi içinde, her kazanan bir sertifika ve 15.000 ABD doları nakit ödül alır.

Pulitzer Ödüllerinin adayları, jürinin medyayı taramasıyla otomatik olarak belirlenmiyor. Ödül alabilmek için ödüle adaylık başvurusu yapmak gerekiyor. Ödül sahipleri başvuranlar arasınan seçiliyor. Her kategori için başvuru ücreti 50 dolar. Her çalışma en fazla 2 kategoride aday olabilir.

Pulitzer Ödül Komitesi, her yıl alanlarında uzman gazeteci, yazar ve fotoğrafçılardan, 102 kişiyi ödül jürisi olarak seçiyor. Bu kişiler arasından 21 ödül kategorisi için 20 ayrı jüri oluşturuluyor. Fotoğrafçılığın her iki kategorisinin adaylarını da aynı jüri belirliyor. Jüri, her kategoride ödüle layık gördüğü 3 aday belirleyip, Pulitzer Ödül Komitesi’ne sunuyor. Ödül Komitesi de bu üç aday arasından ödül sahibini çoğunluk oyuyla belirliyor. Bu komitenin jürinin sunduğu adaylar dışından birine ödül vermesi ancak dörtte üç oy çoğunluğu ile mümkün. Yine eğer birden fazla aday çoğunluğun oyunu alırsa, o kategoride birden fazla ödül verilebiliyor.

Sonuç olarak ödüle layık görülen eserler açıklanır ve ödüller dağıtılır.Pulitzeri önemli yapan bir diğer özellik ise pekçok ödül organizasyonlarında olduğu gibi pek fazla dış baskılardan etkilenmeden realist bir yapıyla ödüllerini dağıtmasıdır. Bu özellik Pulitzer ödüllerini dünyanın en prestijli ödülü yapar.Fazla söze gerek olmadan her fotoğrafçının gönlünde yatan bu ödülleri kazanmış fotoğraflara göz gezdirelim.

Pulitzer ödülleri nedir?

Pulitzer ödülleri nedir?

Pulitzer ödülleri nedir?

Pulitzer ödülleri nedir?

Pulitzer ödülleri nedir?

Pulitzer ödülleri nedir?

Pulitzer ödülleri nedir? Pulitzer ödülleri nedir? Pulitzer ödülleri nedir? Pulitzer ödülleri nedir? Pulitzer ödülleri nedir? Pulitzer ödülleri nedir?

 

Pulitzer ödülleri nedir? Fotoğrafçılar Kulübü farkıyla, bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ediniz.

        

 

 

Bir cevap yazın