Telefonunuzla İyi Fotoğraflar Çekmenizi Sağlayacak 10 Tavsiye

Telefonunuzla daha iyi, gerçekten iyi görünen fotoğraflar çekmek istiyor musunuz? İşte bir profesyonel gibi fotoğraf çekmenizi sağlayacak 10 akıllı telefon fotoğrafçılığı ipucu.

Günümüzde artık herkesin telefonunda kamera var. Kaliteli fotoğrafçılık söz konusu olduğunda, akıllı telefon kameraları DSLR’lerin ürettiği kalitede fotoğraf üretemese de gittikçe daha kaliteli fotoğraf üretir hale geliyorlar. Hali hazırda elimizdeki telefonda iyi kalitede fotoğraflar üretebileceğimiz kameralar mevcut, asıl büyük sır o kamerayı nasıl kullandığımızda.

Bu yazımızda sizlere kısa ip uçları ile mobil telefonunuzla nasıl iyi fotoğraflar çekebileceğinizi anlatmak istiyoruz.

1. Birden Fazla Çekim Yapın (seri çekim)

Akıllı telefon fotoğrafçılığının en iyi yanlarından biri, istediğiniz kadar fotoğraf çekebilmeniz ve sonuçları görmek için bunları bastırmaya gerek olmamasıdır. Bu durum, sonuçlarınızdan öğrenmeyi ve geliştirmeyi çok daha kolay hale getirir. Seri fotoğraflar, akıllı telefonunuzu fotoğrafçılık için kullanırken farklı imajlar üretmede başvuracağınız en basit yöntem. Nesneler hareket ederken birden çok çekim yapmanıza olanak tanır. Bir dizi seri fotoğraf çektikten sonra, en iyi çekimleri seçebilirsiniz. Bu durum size en iyi görüntüye ulaşmak ve fark yaratmak için bir fırsat sağlayacaktır.

2. Kameranızın Yapabileceklerini Öğrenin

Telefonunuzun kamerasının tam olarak neler yapabileceğini öğrenmek için otomatik moddan manuel moda alarak ilk adımı atın. Otomatik modu analiz edin ve nasıl odaklandığına ve ışığa nasıl maruz kaldığına bakın, bu normalde odak noktasının olmasını istediğiniz yere dokunarak yapılır, ancak kontrol etmekte fayda var. Cep telefonunuzun manuel ayarları var mı? Var ise işiniz daha kolay. Bazı kameralarda bulunan, beyaz dengesi ve deklanşör hızı gibi daha fazla manuel ayar çektiğiniz fotoğrafta fark yaratmanız sağlar. Manuel ayarlara hakim olmak zor bir iş değil. Sık sık otomatik modda çektiğimiz fotoğrafları artık ara ara manuel modda da çekmeye başlamalıyız. Bir süre sonra artık elimiz ve gözümüz alışacak, ortaya çıkarttığımız fotoğrafa daha fazla hakim olmak bize başka hazlar verecek, tabi ki fotoğrafı izleyenlere de.

3. Dışarıda kalın ve mümkün olduğunca doğal ışık kullanın

Çok az sayıda akıllı telefon, küçük sensörleri sayesinde mükemmel iç mekan çekimleri yapabilir. Bu nedenle, daha iyi sonuçlar elde etmek için uygun aydınlatma koşullarında dış mekanlarda fotoğraf çekmek en iyisidir. Aydınlatma yalnızca parlaklığı ve karanlığı değil, aynı zamanda fotoğrafın ruh halini, tonunu ve atmosferini de belirler. Bu nedenle, akıllı telefonda fotoğraf çekerken doğal ışık kullanmayı deneyin. Tabiki pandemi koşullarında sağlığımıza dikkat ederek.

4. Dijital Yakınlaştırmadan Kaçının

Dijital yakınlaştırma, görüntünün çözünürlüğünü düşürdüğü için çoğunlukla kötü sonuçlar verir. Bundan kaçınmak, daha iyi fotoğraflar çekmek için temel fotoğrafçılık ipuçlarından biridir. Ancak optik yakınlaştırmalar, fotoğrafın kalitesini etkilemedikleri için iyidir ve bunlar akıllı telefonlarda daha teknik olarak pek mümkün değildir. Yalnızca dijital yakınlaştırmanız varsa, kullanmak yerine, çekeceğiniz objeye fiziken yaklaşmanız daha iyi sonuçlar verir.

5. HDR kullanın 

HDR modu, Yüksek Dinamik Aralık anlamına gelir ve birçok akıllı telefonda giderek yaygınlaşmaktadır. Daha dengeli pozlama sağlamak için karanlık ve aydınlık alanları hangisi uygunsa o şekilde bir araya getirir. Başka bir deyişle, gökyüzünün çok parlak veya zeminin çok karanlık olması probleminde gökyüzünü karanlık kareden zemini ise aydınlık kareden alarak birleştirme işlemidir. Sahnenizin en açık ve en karanlık kısımları arasında büyük bir fark varsa, kameralı telefonun HDR işlevini kullanmak iyi bir seçenektir.

 

6. Düzenleme Araçlarını Kullanın
İster  cep telefonlarınızdaki uygulamalardan ister Adobe Lightroom veya Photoshop gibi daha gelişmiş telefon uygulamalarını kullanarak düzenleme araçlarına kolayca erişebilirsiniz. Bu uygulamaları kullanarak saniyeler içinde fotoğraflarınızı kırpabilir ve rötuşlayabilirsiniz. Işıklı alanların ışığını azaltıp karanlık lanların ışıklarını açabilir, daha dengeli bir fotoğraf elde edersiniz. Bu düzenleme araçları sayesinde bazı istenmeyen imgeleri fotoğraftan çıkartabilir, renklerini düzenleyebilirisiniz. Tavsiyemiz denemeniz ama çok fazla fotoğrafa yansıtmamanız doğrultusunda olur, dengeli şekilde müdehale edilmemiş fotoğraf sırıtır ve izleyen kişiyi sıkar. Aman dikkat.

7. Simetriyi kullanım

Simetrik görüntüler her zaman insan gözünün ve beyninin hoş algılayacağı imajlardır. Simetrik yapılar , anlar, durumlar yakalayarak fotoğrafınızın daha sanatsal görünmesini sağlayabilirsiniz. Altın oran gibi fotoğrafçılığın temel kuralını öğrenin.

8. Karanlıksa telefonu düz bir yüzeye koyun

Karanlık koşullarda bazen kamera sarsılabilir ve bu da bulanık sonuçlara yol açar. Kamera sensörleri karanlık algıladığı için ISO’yu yükseltir ve bu da resimlerinizde parazite neden olur. Bunu azaltmak için telefonunuzu duvar, masa, çıkıntı gibi düz bir yüzeye yaslayın. Bir konserde, müzikli mekanlarda, barda veya karanlık koşulların olduğu herhangi bir yerde fotoğraf çekmek istiyorsanız, kamerayı sabitlemelisiniz doğal olarak cep telefonunuzu bir yere koymanız yada yaslamanız gerekir. Bazı cep telefonları için tripod aparatlar olsa da yanınızda bir tane daha aksesuar taşımak gerektiği için pratik bir çözüm değildir. Siz cep telefonunuzu bir yerelere yaslamaktan, sabitlemekten çekinmeyin,  tabi ki kameranın zamanlayıcısını kullanmanız çekim tuşuna basmayacağınız için titreme ihtimalini sıfıra düşürecektir.

9. Daha İyi Uygulamaları İndirin

Standart uygulamalar çoğu akıllı telefonda oldukça iyi fakat geliştiriciler tarafından yazılmış ücretli ya da ücretsiz kullanılabilecek çok faydalı uygulamalar bununmakta. Düzenleme uygulamaları, fotoğraflarınızı bir sonraki düzeye taşımak için daha fazla özellik, ayar ve filtre sunar. Telefonlar için bazı iyi düzenleme uygulamaları şunlardır:

1. VSCO Cam, iPhone ve Android’de kullanılabilir.

2. Snapseed, iPhone, iPad ve Android’de kullanılabilir.

3. Instagram iphone, Android ve Windows Phone’da kullanılabilir.

4. Flickr, iPhone, Android ve Windows Phone’da kullanılabilir.

5. Lightroom iPhone, Android ve Windows Phone’da kullanılabilir.

10. Daha İyi Bir Telefona ihtiyacınız var mı?

Bazen daha iyi fotoğraflar çekmenin en iyi yolu daha iyi bir telefon almaktır. Beğendiğiniz tüm fotoğrafçılık ipuçlarını okuyabilirsiniz, ancak gerçek şu ki akıllı telefon kamera kalitesi büyük ölçüde değişiyor, gelişiyor. Her geçen gün üreticiler kullanıcılarının daha iyi görüntü almasını sağlamak için ürünlerindeki kameraları geliştiriyor. Tabi ki bütçenize uygun en iyi kameraya sahip telefonu almak sizin elinizde.

 

Bonus ipucu – Pratik yapın!

Son olarak, telefonunuzla nasıl profesyonel bir fotoğraf çekeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, en iyi ipucu pratik yapmaktır! Filmi doldurma ve fotoğraflarınızı basma konusunda endişelenmenize gerek yok, bu nedenle istediğiniz kadar fotoğraf çekin, sonuçları analiz edin ve nasıl iyileştirilebileceklerine dair notlar alın. Işıklandırma, kompozisyon, kamera sarsıntısı vb. neyi doğru neyi yanlış yaptığınızı belirleyin ve gelişmeye devam edin.

Kaynak:

https://www.theschoolofphotography.com/tutorials/how-to-take-good-photos-with-a-phone

 

Telefonunuzla İyi Fotoğraflar Çekmenizi Sağlayacak 10 Tavsiye, Fotoğrafçılar Kulübü farkıyla, bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ediniz.