Üç Yıl Uzun Pozlama Olur mu?

Uzun pozlama tekniğini fotoğrafçılıkta kullanmayan yoktur.Fotoğrafçı Michael Wesely on yıldan fazla bir süredir, olağandışı uzun pozlamalarla (bazıları üç yıl gibi uzun süre) fotoğraf oluşturmak için teknikler keşfediyor ve araştırıyormuş.Fotoğrafçı 1997’de Berlin’deki Potsdamer Platz’ın yeniden inşası gibi büyük kentsel inşaat projelerini keşfetmek için bu eşsiz fotoğrafçılık yaklaşımını kullanmaya başlamış. Wesely’e göre uzun pozlamalarıyla yıkılan veya inşa edilen binalar genellikle hayalet gibi görünür ve aynı anda yok olan ve ortaya çıkan bir varlığı uyandırıyormuş.

Üç Yıl Uzun Pozlama Olur mu?

New York’un dünyaca ünlü modern sanat müzesi MoMA, 2001 yılında uzun bir tadilat dönemine girmeden önce, el yapımı kameralarıyla uzun pozlama tekniğini inanılmaz sürelere taşıyan Alman fotoğrafçı Micheal Wesely‘nin kapısını çalmış. Wesely özel makinelerini inşaat alanının dört bir yanına kurmuş ve tam üç yıl boyunca kapanmayan objektif kapakları sayesinde, bu tadilat sürecini kesintisiz olarak tek bir karede yakalamış.

Üç Yıl Uzun Pozlama Olur mu?

Tekniği hakkında pek bilgi vermeyen Wesely’nin bu çalışması hem MoMA’da sergilenmiş hem de Open Shutter isimli bir kitapta toplanmış. Berlin’den de örneklerin bulunduğu bu fotoğraflarda, zamanın izleri rahatça takip edilebiliyor.

Üç Yıl Uzun Pozlama Olur mu?

Sergi, Open Shutter’ı tam sayfalık plakalar ve okuyucuların her fotoğrafın zengin karmaşıklığını keşfetmesini sağlayan genişletilmiş ayrıntılar sunan bir yayın eşliğinde veriliyor.

Üç Yıl Uzun Pozlama Olur mu? Üç Yıl Uzun Pozlama Olur mu?

 

Üç Yıl Uzun Pozlama Olur mu? Fotoğrafçılar Kulübü farkıyla,bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ediniz.

 

Bir cevap yazın