Yıldızların Fotoğraflarını Çekmek

Sizde hayran olduğunuz gökyüzü ve yıldız fotoğrafları çekmek istemez misiniz? Bu yazımızda bunu nasıl yapabileceğinizi anlatıyoruz. Genelde şehir merkezlerin de oturduğumuz için yıldız fotoğrafları çekmekte zorlanırız çünkü küçük bir yerleşim birimi bile olsa yapay ışıklar yıldızları görmemizi engeller.

En iyi Yıldız pozlama nerede yapılır?

Yıldız pozlama için mutlaka en yakın yerleşim biriminden en az 2-3km uzaklaş malısınız. Bulduğunuz ıssız ortamda güzel bir doğa yıkık bir ev veya bir iskele olması güzel bir kompozisyon oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Yıldızların Fotoğraflarını Çekmek

Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

1-Pozlama denince akla ilk gelen ekipman tabi iki Tripod tur fakat yıldız pozlarken sağlam ve ağır bir tripod a ihtiyacınız var çünkü bulunduğunuz ortamdaki rüzgar kuvveti ve pozlama süresi daha fazla olacaktır.

2-Kumanda; Kablosuz olursa daha iyi olur pozlama süresi uzun olacağından sürekli deklanşöre basmak zorun da kalmayacaksınız.

3-Geniş açı veya düşük diyaframlı bir lens

4-Her zamanki tavsiyemiz yedek bir hafıza kartı yedek kıyafetler ve rahat beklemek için malzemeler

Yıldızların Fotoğraflarını Çekmek

Mekan ve ekipman tamam olduktan sonra “Ay” durumuna göre çekim tarihi belirliyoruz. Ay’ın hiç çıkmadığı, ya da erken saatlerde battığı günler çekim için uygundur. Dolunay gökyüzünü fazlasıyla aydınlattığından, pozlama süresi düştüğü için tercih edilmez. Bunun dışında bulutları da iyi takip etmeliyiz. Yaşadığımız yerde hava bulutsuz dahi olsa, çekim alanına yakın yerlerde bulunan kişiler ile irtibata geçip, yola çıkmadan evvel bilgi edinmek çok önemli. 1-2 saat yol gidip bulutlanan bir gökyüzü ile karşılaşmak oldukça sıkıcı oluyor.

Yıldızların Fotoğraflarını Çekmek

Şartlar uygun olup da çekim alanına gittiğimiz de yıldız ışıkları ile baş başa kalıyoruz. İlk yapmamız gereken kutup yıldızını bulmak. Bilimsel adı Polaris olan ama Demirkazık, Şimal yıldızı, kuzey yıldızı olarak da bilinen kutup yıldızı dünyadan 650 ışık yılı uzakta ve güneşten 3 bin defa daha parlak olan bir yıldızdır. Güney yarımkürede yaşamadığımız için görmemiz mümkündür. Büyük ayı, yıldız kümesinin üstteki iki yıldızının doğrultusunu takip ederek kolayca bulunur. Küçük ayı, yıldız kümesinin kuyruğundaki yıldızların sonunda yer alması sebebiyle de kolayca tespit edilebilir.

Yıldızların Fotoğraflarını Çekmek

Kutup yıldızı dünyanın ekseni ile hemen hemen aynı doğrultuda olduğundan gün boyu yer değiştirmez ve hep kuzeyi gösterir. Diğer yıldızların da gökyüzünde ki yerleri sabittir. Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönme hareketi ve güneş etrafında dolanma hareketi yapması nedeniyle yıldızlar gökyüzünde dönüyormuş gibi görünür.

Yıldızların Fotoğraflarını Çekmek

Dünyanın dönme ekseninin kuzeydeki, yani bulunduğumuz yarım kürede ki uzantısı kutup yıldızından geçer. Bu nedenle sadece kutup yıldızının gökyüzündeki yeri sabittir. Bulunduğumuz yarım küreden, diğer yıldızların kutup yıldızı etrafında daireler çizerek döndüğünü görürüz.

Yıldızların Fotoğraflarını Çekmek

Makinamızın ayarları

Kutup yıldızını da bulduktan sonra uzun pozlama için son ayarları yapmalıyız. Her türlü titreşime maruz kalmamak için makinemizin askı kayışı sökülü olmalı. Tripodumuzu mümkün olduğu kadar alçak seviyede kullanmalıyız. Objektifimizi manuel olarak sonsuz netlemeye almalıyız. Elimizdeki fenerler ile civarda ki bazı noktaları aydınlatarak kadrajı ayarlamalıyız.

Yıldızların Fotoğraflarını Çekmek

Hem netlik hem de kadraj kontrol’ü için makinemizin iso değerini oldukça yükseltip 20-30 saniyelik kısa bir çekim yapmalıyız. Kadrajı hiç bozmadan LCD ekran üzerinden görüntüyü detaylıca incelemeliyiz. 30 dakika pozlama yapıp, kadrajda gereksiz veya unutulmuş cisimlerin olmamasına dikkat etmeliyiz.

Yıldızların Fotoğraflarını Çekmek

Yıldız pozlamalarında, “High Iso Speed Noise Reduction”, “ Long Exposure Noise Reduction” ve “Active D-Lightning” gibi tüm özellikleri devre dışı bırakmalıyız çünkü bu özellikler pozlamamızın işleme süresini çok fazla uzatacaklardır.

Yıldızların Fotoğraflarını Çekmek

Kadrajımız düzgün ve net, makinemizin tüm özellikleri kapalı, üçayağımız yere sağlam basıyorsa makinemizi son kez kontrol edip fenerlerimizi söndürüp çekime başlayabiliriz. Öncelikle yükselttiğimiz iso’yu tekrar düşürmeliyiz. Perde hızı ayarı “B”-Bulb modunda, diyafram ayarımızda objektifimizin elverdiği en açık F değerinde olmalı. F:2.8, F:3.5 ve F:4 yeterli olacaktır. Fotoğrafları mutlaka RAW formatında çekecek olmamıza rağmen ben yinede beyaz ayarını “Tungsten” olarak ayarlamalısınız.  AUTO beyaz ayarı gün ışığına yakın Kelvin değerleri vererek gökyüzünün turuncuya yakın bir renkte görünmesine sebep olur. Uzaktan kumanda çekim ayarına aldıktan sonra da tüm ışık kaynaklarımızı kapatıp kumandamızın düğmesine basıyoruz.

Yıldızların Fotoğraflarını Çekmek

 

Yıldızların Fotoğraflarını Çekmek, Fotoğrafçılar Kulübü farkıyla, bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ediniz.

 

 

Bir cevap yazın