Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin (TFMD) düzenlediği ‘Yılın Basın Fotoğrafları 2022 Ödülleri’ yarışmasında kazananlar belli oldu.

Yılın Basın Fotoğrafı 2022 ödülü, AB Çevre ve Doğa Fotoğrafları arasından seçildi. Dünya medyasında adından başarı ile söz ettiren Reuters Foto Muhabiri Ümit Bektaş’ın çektiği Marmara denizini etkisi altına alan müsilaj felaketini anlatan karesi Yılın Basın Fotoğrafı ödülünü kazandı.

2021 yılında yaşanan olaylara damga vuran yaklaşık 5 bin fotoğrafın katıldığı yarışmada 6 kategoride 24 fotoğraf ve 4 fotoğraf serisi ödüle layık görüldü. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin uluslararası sergilerle dünya başkentlerine taşıdığı Türkiye Güzellikleri Fotoğraf Ödülleri’nde ise 7 fotoğraf ödüllendirildi. Üniversite öğrencilerinin özendirilmesi amacı ile 4.’sü verilen Ara Güler Özendirme Ödülü ise Çukurova Üniversitesi’nden Nurullah Memiş’in oldu.

Yılın Basın Fotoğrafı ve Yılın Çevre FotoğrafıÜmit Bektaş / Reuters

Haziran ayında Marmara denizinde yaşanan müsilaj felaketi dünyanın en önemli iç denizlerinden biri Marmara’da yaşanan kirliliğin ne kadar ciddi bir boyuta vardığını gözler önüne serdi. Müsiaj için yüzey temizliği konusunda seferber olunsa da ortaya çıktığı yaz başında deniz turizmini de etkiledi. Birçok plaj boş kalırken müsilajın tüm kirliliğine rağmen denize girenler de oldu. (TFMD Arşivi)

Yılın Haber FotoğrafıSedat Suna / EPA

İnsan kaçakçıları tarafından Van’a getirilen Afgan mülteciler günlerce gizli evlerde tutuluyor. Türk güvenlik güçlerinin yaptığı baskınlarında çok sayıda mülteci kaldıkları evlerden kurtarıldı ve gözaltına alındı.

Haber Fotoğrafı İkincisiİsmail Coşkun / İHA

Marmaris’te yaşanan orman yangınları yerleşim yerlerine kadar sıçradı. Alevlerden kaçan bir çift, objektiflere yansıdı. (TFMD Arşivi)

Haber Fotoğrafı ÜçüncüsüSelçuk Şamiloğlu / Hürriyet

Taliban Afganistan’a girmeden birkaç gün önce Amerika Birleşik Devletleri, Ortadoğu’da bulunan en büyük hava üssünü olan Bağdam Havaalanı bir gecede boşaltı. Geride kalan mühimmat, helikopter, uçak ve araçların hepsini kullanılamaz hale getirdi. Taliban milisleri, geride kalan askeri ekipmanları kontrol etti. (TFMD Arşivi)

Spor Toto Yılın Spor FotoğrafıMehmet Şirin Topaloğlu / İHA

Spor Toto Süper Lig’de Galatasaray ve Kasımpaşa maçı sağanak yağış altında yapıldı. Futbolculara zor anlar yaşattı. (TFMD Arşivi)

Spor Toto Spor Fotoğrafı İkincisi Onur Çam / GOSHOTS

Erzurum Palandöken’de Snowboard. (TFMD Arşivi)

Spor Toto Spor Fotoğrafı ÜçüncüsüÖzge Bozo / İHA

6. Uluslararası Emrah Özbay Buz Tırmanışı Festivali Erzurum’da yapıldı. Tırmanışa katılan profesyonel dağcılar buz şelalesine nefes kesen bir tırmanış yaptı. (TFMD Arşivi)

Spor Toto Özel ÖdülüMehmet Şirin Topaloğlu / İHA

Turkcell Kadın Futbol Süper Ligi A Grubu ilk hafta mücadelesinde son şampiyon Beşiktaş Vodafone, ligin yeni takımı Fenerbahçe’yi 2-1 mağlup etti. Beşiktaş kadın futbol takımı galibiyet sevinci yaşadı. (TFMD Arşivi)

AB Çevre ve Doğa Fotoğrafı İkincisiMurat Şengül / Sabah

Çoğunluğu Akdeniz, Ege, Marmara, Batı Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki 49 ilde çıkan 299 orman yangınında 8 kişi hayatını kaybederken, yüzbinlerce hektar orman ve yerleşim yeri küle döndü ve binlerce hayvan can verdi. Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan orman yangını Türkiye tarihinin en büyük orman yangını oldu. (TFMD Arşivi)

AB Çevre ve Doğa Fotoğrafı ÜçüncüsüYasin Akgül / AFP

Marmara Denizi’ni etkisi alan müsilaj darıca sahilinde yoğunlaştı. Deniz bisikleti ile denize açılanlar müsilaja yakından tanık oldu. (TFMD Arşivi)

AB Çevre Özel ÖdülüAhmet Faruk Sarıkoç / İHA

Marmaris orman yangını (TFMD Arşivi)

AB Çevre Özel Ödülü Mansiyon İbrahim Laleli / DHA

Manavgat orman yangını (TFMD Arşivi)

Sıfır Atık Özel ÖdülüÖner Şan / Antalya BB

Antalya Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği HOBİFEST 2021’de Atık plastikten eserler ziyaretçilerin ilgisini çekti. Rus sanatçı Güzel Amirova’nın yaptığı atık malzemeden heykel ve kıyafet sergilendi. (TFMD Arşivi)

Sebahattin Yılmaz-Cem Emir Özel ÖdülüSedat Suna / EPA

Kaçakçılar tarafından Van merkezden teknelerle Bitlis’in Tatvan ilçesi yakınlarına bırakılan Afgan mülteciler, Nemrut Krateri yakınlarında otostop yaparak Diyarbakır’a ulaşmaya çalışıyor. Genç bir Afgan mülteci beton kanalizasyon borusunun içine saklandı. (TFMD Arşivi)

Rafet Hüner Özel ÖdülüCan Erok / Milliyet

Kastamonu’da meydana gelen selde 82 kişi öldü, çok sayıda vatandaş evinde mahsur kaldı. Bozkurt ilçesinde yaşanan felakette kurtarma operasyonları iki gün sürdü. (TFMD Arşivi)

Yılın Günlük Yaşam FotoğrafıErdem Şahin / EPA

İstanbul’da Galata Köprüsü’nün korkularında güneşlenen bir adam. (TFMD Arşivi)

Günlük Yaşam Fotoğrafı İkincisiSelahattin Sönmez / Hürriyet

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik’i resmi törenle karşıladı. Karşılama sonrası başlayan sağanak yağış Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tören Kıtasına zor anlar yaşattı. (TFMD Arşivi)

Günlük Yaşam Fotoğrafı ÜçüncüsüSefa Tetik / İHA

Erzurum’da minik eller üşümesin diye yola çıkan off-road ekibinin üyeleri, 2 bin 800 rakımdaki köye yoğun kar ve tipi altında sırtlarında çuval çuval kıyafet ve bot yardımı götürdüler. Kar ve tipiyle mücadele eden ekip, yolda birde trafik kazası geçirmelerine rağmen çocukları bot ve kıyafetlerine kavuşturdu. (TFMD Arşivi)

Yılın Portre FotoğrafıOzan GÜZELCE / Milliyet

Ediz Hun. (TFMD Arşivi)

Portre Fotoğrafı İkincisiBarış ACARLI / Gazete Oksijen

Okan Bayülgen. (TFMD Arşivi)

Portre Fotoğrafı ÜçüncüsüOzan GÜZELCE / Milliyet

Milli Yüzücü Viktoria Zeynep GÜNEŞ. (TFMD Arşivi)

Kızılay İyilik Özel Ödülü İbrahim Laleli / DHA

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz’da 4 farklı noktada başlayan ve 10 gün suren yangında 8 kişi hayatını kaybetti, 75 bin hektarlık alanın kül oldu. Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangınını söndürmek için 7’den 70’e herkes seferber oldu. Yangınla mücadele eden Kızılay Gönüllüleri dumandan etkilenen gözlerine, göz damlası damlatarak rahatlamaya çalıştı. (TFMD Arşivi)

Mustafa Pekcan Özel ÖdülüUğur Yıldırım / SABAH

30 Ekim’de Avrupa’ya gitme hayali ile yola çıkan Afrikalı 25 kişi Yunan sahil güvenlik unsurları tarafından Türk karasularına itildi. Mültecileri donmak üzereyken bulan Türk Sahil güvenlik ekipleri mültecilere termal battaniyeler dağıttı. (TFMD Arşivi)

TFMD Özel ÖdülüUğur Yıldırım / Sabah

İdlib’de milyonlarca kişi Türkiye sınırına yakın noktalarda bulunan çadır kamplarda zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Türkiye, İdliblilerin barınma sorununa çözüm bulabilmek için bölgede 50 binden fazla briket ev inşa etti. Türk Kızılayı tarafından Sarmada ilçesinin Meşhed Ruhin bölgesinde insan edilen briket evde iki genç kadın sohbet ediyor. (TFMD Arşivi)

Türkiye Güzellikleri Birincisi Ahmet Aslan

Harran kümbet evleri, Şanlıurfa. (TFMD Arşivi)

Türkiye Güzellikleri İkincisi Metin Öztürk

Sümela Manastırı, Trabzon. (TFMD Arşivi)

Türkiye Güzellikleri Üçüncüsü Ali Mermertaş

Borçka, Artvin. (TFMD Arşivi)

Türkiye Güzellikleri Etkileşim Ödülü Yalçın Çifçi

Eyüpoğlu Camii, Cenani Konağı ve Kurtuluş Camii, Gaziantep. (TFMD Arşivi)

ATSO Rota Antalya Özel Ödülü Ekrem Şahin

Burdur Yarışlı köyünde bulunan Yarışlı gölü her mevsim ayrı bir güzel. Yazın suların çekilmesi ile görsel bir şölen sunan göl yatağı, göçmen kuşların da uğrak alanı. (TFMD Arşivi)

ASKA Özel Ödülü Hasan İçel

Sapanca Gölü.

Jüri Özel Ödülü İsmail Serhat Şahin

Amasra / Bartın. (TFMD Arşivi)

 

Kaynak:

Sözcü

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği

Yazılarımızı takip etmeye devam edin.